Podłoga olejowana wygląda niesamowicie elegancko – drewno to szlachetny materiał, na podłodze widać jego słoje, a olejowanie zapewnia delikatny satynowy połysk. W przeciwieństwie do lakieru, który bardzo się świeci, olej pozwala drewnu oddychać, dzięki czemu pod podłogą nie zalęgnie się pleśń. Drewniana podłoga ma jednak jedną wadę – trzeba bardzo o niż dbać, aby nie straciła swojego blasku.
Największym zagrożeniem dla drewna jest wilgoć, zmiany temperatury i ścieranie. Drewno to materiał, który pochłania wodę, dlatego mycie podłogi drewnianej mokrym mopem nie wchodzi w grę. W miarę możliwości należy czyścić ją na sucho. Najlepiej delikatnie zmieść piasek i inne zanieczyszczenia. Jeżeli na podłodze występują plamy, należy je usunąć odpowiednim środkiem, specjalnie do tego przeznaczonym, na przykład mydłem podłogowym. Jeżeli zabrudzenia są bardzo uporczywe – tłuszcz, nikotyna, stare warstwy mydła – to należy je usunąć przeznaczonym do tego zmywaczem. Jest to mocniejszy środek, dlatego używa się go tylko miejscowo.
Po zabiegach czyszczących, przychodzi czas na zabiegi pielęgnacyjne. Producenci drewnianych podłóg zalecają, aby stosować oleje naprawcze i pasty pielęgnacyjne przynajmniej raz na pół roku, jeśli podłoga jest intensywnie eksploatowana.
Pod żadnym pozorem nie wolno zmywać drewna dużą ilością wody. Wilgoć powoduje odkształcenia, których nie da się cofnąć. Zmyta podłoga powinna wyschnąć w ciągu dwóch minut. Ważna jest także temperatura – najlepsza to między 18 a 20 stopni Celsjusza. Aby zminimalizować ryzyko zabrudzenia, zamoczenia i porysowania podłogi, wystarczy przed wejściem położyć dobrą wycieraczkę, która będzie wchłaniać wodę z butów i pozwoli na przetarcie podeszew z piasku.
Leave a Reply