Wykładzina podłogowa z PCV to jeden ze sposobów na zaaranżowanie podłogi w taki sposób, aby sprzątanie było banalnie łatwe. Układanie wykładziny jest znacznie prostsze nić układanie płytek, parkietu czy desek podłogowych. Wystarczy znać kilka trików i zrobić to samodzielnie, a wtedy w portfelu zostanie kilka złotych zaoszczędzonych na opłaceniu fachowca.
Przed założeniem nowej wykładziny, należy całkowicie usunąć starą wykładzinę, płytki i wszystkie pozostałości po kleju. Jeżeli powierzchnia nie jest równa i gładka należy ją wygładzić. Mniejsze ubytki można po prostu zaszpachlować. Natomiast jeżeli nierówności są duże, trzeba wylać masę samopoziomującą i poczekać do całkowitego wyschnięcia.
Linoleum należy rozłożyć tak, aby zachodziło na ścianę nawet 10 centymetrów. Nie przycinamy zakładki od razu. Wykładzina musi odleżeć swoje 24 godziny. Następnie dociska się wykładzinę do podłoża i odcina wystające kawałki za pomocą wysuwanego nożyka. Kłopot mogą sprawić narożniki. W kątach najpierw przycinamy wykładzinę po przekątnej, ale nigdy do samej podłogi. Podobnie należy zrobić z narożami zewnętrznymi. Następnie odcina się zawinięte do góry kawałki.
Najlepiej przykleić linoleum na całej powierzchni. Wtedy jest pewność, że nie będzie się ona marszczyć a w przypadku uszkodzenia, producent musi przyjąć reklamację. Jeżeli wykładziny PCV nie są przyklejone – może odmówić. Trzeba się z tym liczyć w przypadku podklejania tylko za pomocą taśmy dwustronnej.
Jeżeli nie jest możliwe położenie wykładziny w jednym kawałku, to trzeba ją umiejętnie połączyć. Należy założyć na jeden kawałek na drugi i razem przyciąć. W przypadku wykładziny wzorzystej dopasowanie wzorów jest konieczne. Brzegi można zespawać specjalnym klejem. Aby wykładzina nie przesuwała się i nie fałdowała, trzeba ją podkleić. Z jednej strony odchylić wykładzinę z jednej strony i posmarować podłogę klejem. To samo zrobić z drugą połową. Dobrze jest przejechać po podłodze specjalnym walkiem i nie chodzić po niej przez kilka godzin.
Leave a Reply