Bambus to roślina o drewniejących łodygach. Występuje w ok.1500 gatunkach. Rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Można ją spotkać w Azji, Afryce i Ameryce. Bambus przeznaczony na podłogi pochodzi najczęściej z Chin. Czy warto zdecydować się na podłogę Made in China?
Choć chińskie produkty mogą się kojarzyć ze złą jakością, to w przypadku podłogi bambusowej nie powinniśmy mieć takich obaw. Bambus jest rośliną, której przypisuje się wiele znaczeń symbolicznych. W Chinach jest uważany za roślinę przynoszącą szczęście, ale także odporność. Bambus jest bardzo twardą, wytrzymałą i elastyczną rośliną. Ten uprawiany do celów budowlanych osiąga do 30 metrów wysokości. Pełną dojrzałość, a więc odpowiedni stopień zdrewnienia, otrzymuje po pięciu, sześciu latach. Im starszy bambus, tym jest twardszy. Nie ma potrzeby go nasadzać, bo sam odrasta. Jego uprawa jest więc szybko i prosta. Jego wycinki nie powodują spustoszeń w przyrodzie. Chyba, że na potrzeby uprawy bambusa wycina się inne lasy i zakłóca równowagę w przyrodzie. Producenci podkreślają, że kupując bambusową podłogę przyczyniamy się do ochrony środowiska. Może tak, może nie. Zależy czy bambus rósł w swoim naturalnym miejscu, czy też na miejscu, w którym rosło wiele innych drzew. Kontrowersje budzi wysoka cena podłóg bambusowych w porównaniu z niskimi kosztami uprawy. Cena ta ma wynikać z oryginalności materiału, jakim jest bambus. Z jego ekologiczności i wytrzymałości.
Deski bambusowe powstają w wyniku zagęszczania włókien trawy, co czyni je jeszcze twardszymi. Czasem pokrywa się je grubymi warstwami lakieru, który ma je dodatkowo wzmocnić. Ponadto taki parkiet egzotyczny jest odporny na ścieranie i wilgoć. Nadaje się przez to do kuchni i łazienki, miejsc, w których jest narażony na zachlapanie. Jest również polecany na tarasy, gdyż poza wilgocią, jest odporny także na promienie słoneczne.
Oczywiście może być również stosowany w przedpokoju, salonie czy sypialni.
Warto wiedzieć, że dostępne są dwa rodzaje podłóg bambusowych: jasna (w kolorze jasno-złotym, żółtawym) i ciemna (w kolorze karmelowym lub ciemno-bursztynowym). Gdy bambus jest poddawany wysokiej temperaturze, cukier, który zawiera, karmelizuje się i nadaje mu charakterystyczną barwę. Poza karmelizacją jest jeszcze proces karbonizacji, dzięki któremu bambus zyskuje jeszcze ciemniejszy kolor. Podłoga bambusowa może być surowa, lakierowana lub olejowana.
Podłoga bambusowa może być położona na ogrzewanie podłogowe, ponieważ cechuje ją mała rozszerzalność i mała kurczliwość oraz dobre przewodzenie ciepła. Trzeba tylko użyć wtedy takiego kleju, który zadziała jak przewodnik. Jednak bambus, z którego wykonana została podłoga, musi być stary. Nie zawsze mamy możliwość, by to sprawdzić. Zdarza się, że są sprzedawane podłogi z młodych bambusów. Nie są one tak wytrzymałe i odporne na wilgoć, mają też większy współczynnik skurczu, więc nie nadają się na ogrzewanie podłogowe.
Leave a Reply