Jeśli już zdecydowaliśmy się na parkiet drewniany, to możemy powiedzieć, że odnieśliśmy połowę sukcesu – goście z pewnością będą zachwyceni, mogąc stąpać po tak eleganckiej powierzchni, a pewnie znajdą się i tacy, którzy będą nam zazdrościć. Montaż tego rodzaju podłogi wiąże się z tym, iż trzeba ją odpowiednio wykończyć, w tym wypadku wyszlifować i polakierować. Te czynności dobrze jest też wykonywać, jeśli stwierdzimy, że parkiet jest już dostatecznie zniszczony. Jak się do tego zabrać? Co będzie potrzebne? Postaramy się napisać o tym wszystkim w przystępny sposób w kilku krokach.
Jest niezbędne i pozwala na usunięcie nierównych powierzchni, drzazg i usunięcie resztek lakieru, w przypadku, gdy decydujemy się na renowację naszego parkietu. Przystępujemy do tej czynności używając papieru ściernego o grubym ziarnie, stopniowo zmniejszając strukturę ścieralności. Do tej czynności raczej niezbędna będzie cyklinarka, która zdecydowanie ułatwi nam pracę – ścieranie parkietu ręcznie jest możliwe, ale zajmie bardzo dużo czasu i pochłonie znaczną część naszej energii. W procesie szlifowania wytworzy się pył, który dobrze jest zebrać, gdyż jeszcze się przyda.
Szpachlowanie polega na wypełnieniu przestrzeni między deskami i wyrównaniu parkietu i najlepiej wykonać tę czynność pyłem, który zgromadziliśmy. Należy wymieszać go z lakierem i tę mieszankę rozprowadzić po całej powierzchni. Kiedy masa już wyschnie dobrze jest raz jeszcze „przejechać się” cyklinarką, w celu wygładzenia.
Powierzchnię należy oczyścić z wszelkich pyłów, resztek materiału i innych, żeby położenie lakieru nie sprawiało żadnych trudności. Tak przygotowana przestrzeń jest gotowa do pokrycia lakierem.
Producenci proponują całkiem spory wybór lakierów do drewna, z których najlepsze są lakiery poliuretanowe, gdyż najwolniej się ścierają, czy rysują. Na początku możemy zastosować lakier podkładowy, który będzie dobrze „trzymał” i łatwiej na takim będzie można położyć lakier właściwy. Po jego wyschnięciu (około 3 godziny) trzeba raz jeszcze przeszlifować powierzchnię i przetrzeć wilgotną ścierką. Teraz już wystarczy przystąpić do lakierowania właściwego, nakładając co najmniej dwie warstwy.
Warto wspomnieć, że dopiero po około 7-10 dniach taką podłogę można w pełni eksploatować, gdyż po takim czasie lakierowana podłoga staje się w pełni odporna na uszkodzenia mechaniczne. Czas ten uzależniony jest w dużej mierze od producenta, dlatego dobrze jest spytać sprzedawcę, jakie są właściwości danego lakieru i jak długo trzeba poczekać, aż parkiet będzie gotowy.
Leave a Reply