Fuga to ważny element każdej posadzki ułożonej z płytek. Przy wyborze odpowiedniej winniśmy patrzyć nie tylko na kwestię estetyki, ale również na surowiec, z jakiego została stworzona. Ma to bowiem ogromny wpływ na jej zastosowanie.
Do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów fugi należy zaliczyć fugi cementowe. Wcześniejsze generacje tego spoiwa posiadały słabą odporność na wilgoć, przez co nie nadawały się one do łazienek czy kuchni. Jednakże obecnie bez problemu kupimy fugi cementowe wzbogacone o preparat hydrofobowy, który minimalizuje jej nasiąkliwość. Niektóre fugi cementowe dodatkowo uelastycznia się, przez co zyskują one sporo na uniwersalności. Takie fugi są wytrzymałe oraz odporne na ścieranie i wymywanie.
Wytrzymałe, ale i drogie są fugi epoksydowe. Wysoce odporne na wilgoć (nie wchłaniają pary wodnej) oraz różnego rodzaju chemiczne środki stosowane w typowym gospodarstwie domowym. Fugi epoksydowe twardnieją w skorupę przypominającą plastik. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że tego typu fuga, ze względu na niską elastyczność, nie nadaje się do posadzek z ogrzewaniem podłogowym. Prędko takie fugi o sztywnej strukturze mogłyby ulec popękaniu, lub spowodować popękanie samych płytek.
Na rynku spotkamy jeszcze fugi akrylowe. Mają one konsystencję pasty i używa się jej doraźnie, do wypełniania ubytków w posadzce. Fugi akrylowe tworzą elastyczną spoinę. Ponieważ fuga taka nie jest do końca odporna na wilgoć, nie zaleca się jej do spoinowania posadzek czy ścian zewnętrznych. Podobne w stosowaniu są fugi silikonowe, służące do uszczelniania szczelin przy sanitariatach. Znajdziemy też takie przeznaczone do uszczelniania szczelin w tynkach i tym podobnych komponentach.
Przed kupnem każdej fugi koniecznie sprawdźmy do jakich warunków czy płytek jest ona przystosowana. Jeśli nie mamy specyficznych wymagań – jak na przykład fugę do posadzki z ogrzewaniem podłogowym – możemy zakupić fugę uniwersalną. Duży wybór fug znajdziemy pod tym adresem.
Leave a Reply