Jedno z pomieszczeń, które zwyczajowo wiąże się z dużą ilością zabrudzeń i wilgoci zazwyczaj nie jest brane pod uwagę przy planowaniu drewnianej podłogi. Niesłusznie, ponieważ może być to dobra alternatywa dla zimnych posadzek i kafelków.
Deski
Najskuteczniejszym sposobem będzie wybranie podłogi z desek wykonanych z odpornego materiału. W tym wypadku warto zainteresować się gatunkami takimi jak (z rodzimych): dąb, buk, jawor, klon. Jeżeli chcemy bardziej egzotyczne odcienie i faktury, czekają na nas ipe , badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, sucupira czy brazylijska wiśnia. Nie są to gatunki tanie, ale ich niewątpliwą zaletą jest naturalna odporność na wilgoć i utrzymywanie pięknego koloru mimo słońca i zabrudzeń.
W jednym i drugim wypadku musimy zainteresować się drewnem olejowanym, najlepiej jeśli deski będą zaimpregnowane na długo przed ułożeniem ich w kuchni. W ten sposób wytrzymają dłużej, choć nie łudźmy się – z czasem zaczną się wycierać i niszczeć. Nie ma powodu do paniki, oznacza to konieczność położenia nowej warstwy lakieru. Jeśli zniszczenia są głębsze, możemy wybrać cyklinowanie. To jedna z zalet podłogi z desek – jest to prawdziwa inwestycja na lata.
Parkiet
Dobrym wyborem będzie także kładziony w całości parkiet. Tutaj również kierujemy się wytrzymałością drewna, mamy jednak odrobinę większy wybór pod względem kolorów i odcieni. Minusy takiego rozwiązania wychodzą wraz z używaniem, ponieważ zniszczony parkiet trzeba często wymieniać w całości, zwłaszcza jeśli nie zaopatrzyliśmy się w zapas.
Pod parkietem możemy umieścić system ogrzewania podłogowego, który świetnie sprawdzi się w kuchni.
Panele
Pokawałkowane drewno jest proste w instalacji, wystarczy złożyć je za pomocą sprytnych połączeń. Ich zaletą jest większa przestrzeń między elementami niż w przypadku parkietu czy litych desek, dlatego jest to podłoże w mniejszym stopniu narażone na wybrzuszenia.
W każdym wypadku niezbędne będzie zabezpieczenie podłoża za pomocą lakierów i farb do drewna, dlatego warto zapoznać się z konkretnymi efektami emulsji pod kątem wilgoci i zabrudzeń w kuchniach.
Leave a Reply