Jasna podłoga to niebagatelny wystrój niemal każdego wnętrza. Zawsze wygląda ładnie klasycznie i elegancko. Biała podłoga to również złudzenie większego i przestronniejszego wnętrza. Białe, jasne drewno odbija światło i powoduje, że nawet najmniejszy salon od razu wydaje się większy.
Tradycyjne jasne podłogi wykonane są z buku, sosny oraz dębu, nie brakuje jednak podłóg z bambusa.
Podstawowym problemem jasnej podłogi jest odpowiedni wybór listwy przypodłogowej do jej wykończenia. Niegdyś musiała idealnie odpowiadać kolorystyce całej podłogi. Obecnie najczęściej stosowanymi są listwy bardzo kontrastowe kolorystycznie, mające dokładnie oddzielić kolor ścian od podłogi. Nie dziwią zatem listwy czarne, brązowe itp.
Rodzaje listew przypodłogowych
Jest ich troszkę: od drewnianych, po stalowe, aluminiowe a nawet z płyt MDF. Najczęściej kojarzone listwy to takie, które przypominają lekko skrzywioną literę „s”. Ten charakterystyczny kształt ma zresztą swój cel. Powoduje mniejsze nagromadzenie się kurzu i łatwość wyczyszczenia powierzchni listwy.
Podstawowy wymiar listwy mieści się pomiędzy 1,2-12 cm wysokości i 1-3 cm szerokości.
Rodzaj listwy powinien odzwierciedlać charakter naszego pomieszczenia. Do wnętrz klasycznych, bardzo eleganckich zaleca się wybór listew z płyt MDF, do bardziej nowoczesnych aranżacji najlepiej pasują z kolei listwy aluminiowe oraz stalowe.
Jeśli po zakupie okaże się, że listwa niekoniecznie pasuje do naszego wnętrza, najlepiej zakupić odpowiednią farbę do danego materiału i po prostu ją przemalować.
Jedno jest pewne, aby nasza podłoga rzeczywiście prezentowała się ładnie zamontowanie odpowiedniej listwy jest niezbędne. Tylko wtedy powierzchnia podłogi będzie wyglądała na skończoną.
Leave a Reply