Styl skandynawski to od dłuższego czasu wiodący trend we wnętrzarskiej modzie. Jednym z jego nieodłącznych elementów jest biała podłoga. Pomalowanie desek biała farbą to odważny krok aranżacyjny, jednak efekt jaki w ten sposób uzyskamy, może być naprawdę imponujący. Podpowiadamy zatem, czy warto zdecydować się na bielenie desek lub parkietu oraz jak się do tego zabrać.
W mieszkaniach w starym budownictwie bardzo często możemy się natknąć na stare deski podłogowe lub parkiety. Jeśli w trakcie remontu marzy nam się metamorfoza podłogi, a nie chcemy pozbywać się dotychczasowej warstwy wykończeniowej, biała podłoga może być znakomitym rozwiązaniem. Bielenie starych desek możemy wykonać nawet samodzielnie, należy tylko pamiętać o kilku niezwykle ważnych elementach.
Czyszczenie
Zanim przystąpimy do bielenia, należy odpowiednio przygotować podłogę. Cyklinowanie podłogi jest z pewnością czasochłonnym zajęciem, ale dzięki temu oczyścimy drewno z warstw, którymi było dotychczas pokryte. Jest to także znakomita okazja, aby odtworzyć rysunek parkietu. Chodzi tu o podkreślenie szczelin pomiędzy deseczkami – przez lata użytkowania bardzo często są one wypełnione przez starą farbę oraz zabrudzenia. Zadanie to możemy wykonać za pomocą noża malarskiego – jest to niestety kolejny żmudny etap, ale dzięki niemu bielone deski będą wyglądać jeszcze lepiej. Po podkreśleniu szczelin można również wypełnić ewentualne ubytki w parkiecie za pomocą szpachli. Po jej wyschnięciu nadmiar preparatu należy zeszlifować papierem ściernym. Po zakończonym oczyszczaniu i uzupełnianiu ubytków podłogę należy dokładnie odkurzyć oraz umyć wilgotną ścierką.
Malowanie
Nakładanie nowych powłok trzeba rozpocząć od zagruntowania podłogi. Dopiero po wyschnięciu gruntu możemy zacząć malować preparatem wykończeniowym. W tym przypadku warto jest wybrać farbę przeznaczoną do malowania podłóg – na rynku znajdziemy produkty wielu producentów. Farba do podłogi musi cechować się przede wszystkim znaczną odpornością na ścieranie oraz trwałością koloru.
Ilości powłok farby, jakie naniesiemy na drewno, są uzależnione od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli grunt pokryjemy jedną powłoką, podłoga będzie miała bardziej rustykalny charakter. Natomiast jeśli marzy nam się jednolita i elegancka biała powierzchnia, należy nałożyć od 2 do 3 warstw.
Biała podłoga może wydawać się niepraktyczna. Z pewnością trzeba ją myć częściej niż np. powierzchnie pokryte ciemnymi panelami, jednak elegancka biała podłoga będzie wyjątkową ozdobą mieszkania.
Leave a Reply