Istnieją różne materiały, jakie używane są na wykończenie podłogi w mieszkaniu. Możliwości jest wiele, tak samo, jak wad i zalet poszczególnych pomysłów. Dość popularnym podłożem w mieszkaniach jest linoleum. Co kryje się pod tym hasłem? Jakie wady i zalety posiada ten popularny materiał?
Linoleum zostało wynalezione już w dziewiętnastym wieku i bardzo szybko zaczęto robić różne jego wzory. Przyjęło się świetnie, jako wykładzina podłogowa, ale też było stosowane do tworzenia matryc linorytowych. Linoleum pierwotnie było plastyczną masą zrobioną z lnianych włókien oraz oleju lnianego, do tego dodawano mączkę korkową albo drzewną, żywicę oraz barwnik.
Całość tworzyło spójną masę, jaką nakładano cienką warstwą na przykład na tkaninę jutową. Dziś do jego produkcji również często używa się naturalnych surowców. Obecnie nazwa linoleum również funkcjonuje niepoprawnie, jako określenie na wykładzinę PVC, czyli taką wykonaną z tworzywa sztucznego. Jakie zalety i wady ma „prawdziwe” linoleum?
Na pewno sporą zaletą linoleum jest trwałość. Właśnie dlatego jest ono dość często wybierane. Nie da się go tak łatwo porysować czy uszkodzić przez spadające ciężkie przedmioty, jak to ma miejsce w przypadku płytek. Do tego uszkodzeń aż tak nie widać, ponieważ materiał ten w przekroju ma taką samą barwę, jak na wierzchu. Dlatego, nawet ewentualne uszkodzenia nie odróżniają się aż tak.
Materiał ten jest dość miękki i ciepły, co może dawać lepszy komfort, gdy chodzimy po takim podłożu. Linoleum wykonane jest z surowców naturalnych, co na pewno jest argumentem dla osób, dla których kwestie ekologii są na pierwszym miejscu. Można z powodzeniem używać linoleum do pomieszczeń, gdzie podłoga ma częsty kontakt z wodą, takich jak kuchnia czy łazienka, ponieważ materiał ten jest wodoodporny. Jeśli jesteś zainteresowany zobacz też tu.
Tak jak każdy materiał, również linoleum ma pewne wady. Mimo tego, że nie jest najdroższym materiałem, to jednak jest droższy od innego typu wykładzin z tworzyw sztucznych. Dlatego też niektórzy wybierają jednak ten najtańszy wariant, jaki aż tak nie odbiega od cech, które linoleum posiada. Wodoodporność materiału jest oczywiście zaletą, jednak niestety nie przepuszcza on również wilgoci, jaka może gromadzić się pomiędzy linoleum a podłogą. Dlatego też w niektórych sytuacjach może tworzyć się pleśń albo grzyby, co może uszkadzać nie tylko samo podłoże, ale także z czasem i linoleum.
Linoleum musi się uleżeć. Dlatego też trzeba dać temu materiałowi trochę czasu, nim zaczniemy instalować różne urządzenia czy sprzęty. To na pewno ważna informacja, szczególnie gdy bardzo zależy nam na czasie, ale także na dobrze wykonanej pracy.
Leave a Reply