Każdy, kto sam ogrzewa swoje mieszkanie i nie korzysta z systemu ogrzewania miejskiego zadaje sobie pytanie – jak skutecznie je ogrzać przy stosunkowo niskich kosztach?
Do wyboru jest między innymi gaz ziemny oraz płynny. Wykorzystuje się również węgiel kamienny – on jednak jest krytykowany przez ekologów. Do ogrzania mieszkania można użyć również drewna, pelety oraz brykietu. Wybranie odpowiedniego paliwa do ogrzania domu jest stosunkowo ciężką decyzją. Konsekwencje finansowe będziemy bowiem odczuwać przez wiele lat – można dokonać dobrego i taniego wyboru bądź gorszego i bardzo drogiego.
Niezwykle popularny w ostatnich latach i promowany przez państwo jest gaz płynny. Do naszego domu dostarczany on jest za pomocą cystern, które uzupełniają zbiornik ustawiony niedaleko domu. Kotły przeznaczone do ogrzewania gazem płynnym są tej samej konstrukcji, co te przystosowane na gaz ziemny. Jedyna różnica to specjalny palnik. W celu korzystania w naszym domu z paliwa, jakim jest gaz płynny, konieczne jest zainstalowanie specjalnego zbiornika (jego średnia pojemność to około 2700 litrów).
Dodatkowo konieczny jest montaż przyłączy, którymi gaz będzie transportowany ze zbiornika do domu. Koszt wszystkich elementów to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niewątpliwą zaletą tego typu zbiornika jest możliwość zakopania go pod ziemią, przez co nie będzie on anty ozdobą otoczenia naszego domu. Zakopywanie zbiorników jest pomimo takiej możliwości rzadziej stosowane. Więcej możesz przeczytać w artykule Czy można tanio ogrzać mieszkanie?
Zbiornik na gaz płynny jest uzupełniany średnio dwa razy do roku. Również umowę kupna gazu płynnego można dopasować do własnych możliwości. Można podpisać umowę z dostawcą o płatności z góry za wszystkie dostawy w roku lub też za faktyczne zużycie gazu (opcja dostępna po zamontowaniu licznika).
Tańszym – i to aż o połowę rozwiązaniem – jest korzystanie z gazu ziemnego. Dostarczany jest on za pomocą rurociągów, dlatego ma się pewność, że nigdy go nie zabraknie. Jednak podłączenie domu do rurociągu z gazem – rurą kilkunastometrową – to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Konieczne jest również zainstalowanie odpowiednich instalacji bezpieczeństwa, jak również systemu rozprowadzającego paliwo do poszczególnych odbiorników w domu.
Leave a Reply