Co na podłogę w przedpokoju?

Co na podłogę w przedpokoju?

Przedpokój to miejsce szczególne. Mimo że podczas projektowania domu nie jest ono postrzegane jako najważniejsze, to warto jednak zainwestować w jego wygląd, w końcu to pierwsze pomieszczenie, które objawia się naszym gościom.


Wybór dobrej posadzki do przedpokoju nie jest jednak jedynie kwestią estetyki, choć i ta oczywiście jest ważna. Niezwykle ważny w przypadku przedpokoju jest odpowiednie dobór materiału – jest to bowiem pomieszczenie najbardziej i najintensywniej eksploatowane nie tylko przez domowników, ale także i gości. Tutaj także przeważnie swoje legowiska mają domowe czworonogi.

Najlepszymi materiałami na posadzkę w przedpokoju są terakota, gres oraz kamień. To, co powinniśmy brać pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniej posadzki to przede wszystkim odporność na zabrudzenia, łatwość pielęgnacji, wytrzymałość a także własności antypoślizgowe. Przyjrzyjmy się zatem trzem wymienionym materiałom pod tym właśnie kątem.

Terakota bardzo często używana jest do posadzek w przedpokoju. Jest wytrzymała i wystarczająco twarda. Charakteryzuje się również niską nasiąkliwością. Dodatkowo łatwo się ją myje – jest przy tym odporna na detergenty. Do podłogi w przedpokoju najlepiej nadaje się terakota matowa lub półmatowa – błyszczące płytki są o wiele bardziej podatne na zarysowania.

Gresy czyli płytki kamionkowe są bardzo twardym materiałem – twardszym niż terakota i  bardzo odpornym na ścieranie. Do przedpokoju najlepiej nadadzą się gresy naturalne i niepolerowane – te bowiem są podatne na uszkodzenia i ścieranie. Pewnym problemem przy własnoręcznym montażu może być ich cięcie, gdyż są to bardzo twarde materiały.

Kamienne posadzki są grubsze od gresowych i, zdaniem wielu, bardziej dekoracyjne – niestety czasami także dużo droższe. Najlepiej do przedpokoju nadadzą się takie materiały, jak granity, onyksy czy twarde piaskowce, mniej zaś  marmury czy wapienie, które wymagałyby dodatkowo specjalnej impregnacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *