Czy warto zainwestować w kamienną posadzkę?

Czy warto zainwestować w kamienną posadzkę?

Podłoga jest jednym z bardziej eksploatowanych elementów naszego mieszkania. Dlatego warto postawić na dobrej jakości materiały przy jej wykańczaniu. Świetnie sprawdzi się podłoga kamienna, która jednak w dalszym ciągu uchodzi za luksus.

Kamień naturalny jest wspaniałą alternatywą dla powszechnie używanych płytek ceramicznych lub drewna. Jest zdecydowanie trwalszy i wytrzymalszy. To inwestycja na naprawdę wiele lat, czasem na kilka pokoleń. Oczywiście wiele zależy od tego, na jaki rodzaj kamienia postawimy. Lepiej nie wybierać piaskowca -jest porowaty i łatwo się plami, natomiast lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt z łupku – są kruche, mogą pękać i odpryskiwać. Do najtrwalszych materiałów na kamienne posadzki należą:

  • granit – jest bardzo odporny na wilgoć, wysokie temperatury i pękanie. Jest bardzo twardy i mało sprężysty, dzięki czemu naprawdę ciężko go zarysować, czy uszkodzić. Dodatkowo nie plami się. Nie wymaga impregnacji, ani zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
  • marmur – jest to materiał trwały, ale lepiej nie stosować go na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Po pewnym czasie marmur matowieje i pokrywa się siateczką drobnych rys. Aby temu zapobiec, warto taką podłogę zaimpregnować i zabieg ten co jakiś czas powtarzać.
  • wapienie zbite – na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie.
  • trawertyn – jest to materiał trwały, ale z czasem jego pory i wgłębienia mogą się powiększać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.

kamienna posadzka

 

Kamienna posadzka w salonie czy kuchni zapewni nam eleganckie i klasyczne dopełnienie wnętrza.
Naturalne piękno takiej podłogi opiera się pędzącemu czasowi. Oczywiście niektóre z rodzajów kamienia naturalnego, ulegają mniejszemu lub większemu niszczeniu. Jeśli jednak postawimy na grube płyty, możemy śmiało dokonać zabiegu ścierania i polerowania posadzki. Dzięki temu będzie wyglądała jak nowa. Taką podłogę można wykonać albo z uformowanych płyt w odpowiednim rozmiarze, albo z odłamków kamiennych o nieregularnym kształcie. Wtedy nasza posadzka będzie wyglądała bardzo oryginalnie.

Niestety podłogi kamienne są zdecydowanie droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na ich trwałość i odporność na zniszczenie, służą nam przez wiele lat. Takiej podłogi nie musimy zmieniać co jakiś czas, jak to często bywa z panelami, czy kafelkami. Dlatego ten interes się opłaca.

kamienna podłoga

Płytki z naturalnego kamienia to bardzo dobre rozwiązanie na elegancką i solidną podłogę. Kamień naturalny jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, dlatego sprawdzi się nawet na najbardziej eksploatowanych podłogach. Poza tym kamienne posadzki są bardzo eleganckie i piękne, a przy tym można je dopasować do każdego wnętrza. Nie wymagają też wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są łatwe w utrzymaniu. I choć dalej uchodzą za dobro luksusowe, coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *