Drewo kontra panele – jakim materiałem wykończeniowym pokryć podłogi w domu?

Drewo kontra panele – jakim materiałem wykończeniowym pokryć podłogi w domu?

Wykończenie powierzchni podłóg to bardzo ważny element remontu każdego wnętrza. Od tego, jaki materiał wybierzemy będzie zależał nie tylko wygląd mieszkania, ale również komfort jego użytkowania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą drewniane deski lub parkiet oraz panele laminowane. Które z nich będą najlepsze?

O ile w kuchni, korytarzu czy łazience wybór materiału wykończeniowego dla podłóg jest raczej oczywisty, o tyle w pokoju dziennym czy sypialniach mamy większą zagwozdkę. Zastanawiając się pomiędzy drewnianymi deskami, a panelami laminowanymi, warto poznać mocne i słabe strony obu tych rozwiązań.

Panele laminowane

podloga

Ten materiał wykończeniowy można spotkać najczęściej w polskich domach. Ta popularność jest efektem bogatej oferty dekoracyjnej, a także wytrzymałości. Panele bowiem, w zależności od klasy ścieralności, mogą być nawet bardzo odporne na uszkodzenia, dzięki czemu służą w dobrym stanie przez długi czas. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego z pewnością każdy z nas znajdzie takie, które spełnią jego oczekiwania estetyczne. W przeciwieństwie do drewna, panele podłogowe z powodzeniem można układać na posadzkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe – wystarczy dobrać model o odpowiedniej grubości, a także stosowne podkłady.

Niestety, jak wszystkie materiały wykończeniowe, panele laminowane posiadają również pewne mankamenty. Jest to przede wszystkim fakt, że jeśli dojdzie już do uszkodzenia powierzchni, musimy zdemontować całą podłogę. Nie ma bowiem możliwości odnowienia podłogi wykonanej z paneli laminowanych. Więcej informacji na temat drewna na podłodze można znaleźć pod tym adresem: http://szydlowiecki.eu/piekne-podlogi-czyli-pielegnowac-panele-laminowane/

Drewno

Parkiet

Drewniane podłogi mogą być wykonane z klasycznych desek lub z niewielkich klepek układanych we wzór, zwanych parkietem. Ten materiał wykończeniowy z pewnością cechuje ponadczasowa elegancją – drewno po prostu w każdej odsłonie wygląda znakomicie. Niestety z podłogą pokrytą deskami pub pakietem należy się obchodzić ostrożnie – na ich powierzchni łatwo pojawiają się bowiem rysy oraz wgniecenia. Dlatego też w tym przypadku należy całkowicie zrezygnować z chodzenia w butach po mieszkaniu. Z drugiej strony drewnianą podłogę można odnowić – drewno nadaje się nawet do kilkukrotnego cyklinowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *