Dywan czy wykładzina?

Dywan czy wykładzina?

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami parkietów i paneli, a wolimy chodzić bosą stopą po puszystym dywanem to możemy w końcu stanąć przed dylematem: dywan czy wykładzina?

Wykładziny dywanowe od wielu lat są nieodłącznym elementem polskich mieszkań. Są kolorowe, miękkie, przyjemne w dotyku i bardzo ciepłe. Na ich korzyść przemawia bardzo korzystna cena. Jeżeli nie jesteśmy jednak przekonany, czy aby na pewno chcemy mieć cała podłogę wykładzinie, to warto zastanowić się nad kupnem dywanu. W każdej chwili możemy go zwinąć lub bez problemu wymienić na inny. Jakie są wady i zalety wykładzin i dywanów?

Wykładziny dywanowe zapewniają nam ciepło oraz chronią przed hałasem. Są proste w utrzymaniu – wystarczy je regularnie odkurzać. Są idealnym rozwiązaniem jeżeli chcemy zakryć zniszczony parkiet lub płytki, których mamy już dosyć. Trzeba jednak pamiętać że nie każda wykładzina jest taka sama, dlatego warto zwrócić uwagę o wartości użytkowe danej wykładziny. Zazwyczaj wykładziny dywanowe znajdują zastosowanie w pokojach dziennych, dziecięcych oraz sypialniach. Ze względu na ich małą odporność na wilgoć nie powinno się ich stosować w kuchni i łazience. W tych pomieszczeniach, jeżeli nie decydujemy się na płytki, możemy zastosować wykładziny elastyczne, czyli po prostu linoleum.

wykladzina dywanowa

Za pomocą dywanu możemy zmieniać oblicze naszego wnętrza. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, to najlepszym rozwiązaniem będzie duży dywan. Nie można jednak przesadzić – zaleca się aby odległość między każdym brzegiem dywanu a ścianą wynosiła przynajmniej 90 cm. Bardzo częstym błędem jest niestety kupowanie dywanów zupełnie niepasujących wymiarowo do naszych mieszkań, dlatego warto zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć.

Wybór kolorów i wzorów dywanów oraz wykładzin dywanowych jest w tej chwili ogromny. Na pewno bez problemu dopasujemy coś do naszego wnętrza i gustu. Musimy się jednak zastanowić co będzie nam bardziej odpowiadało. Wybór nie jest ławy, ale trzeba to dokładnie przemyśleć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *