Dywan – sztuczny czy naturalny?

Dywan – sztuczny czy naturalny?

Dywan, jeśli jest dobrze dobrany, spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Dobry dywan nie tylko ociepla pomieszczenie, ale również nadaje mu charakter lub podkreśla stylistykę. Na co zwracać uwagę przy wyborze dywanu?

 

Ważnym aspektem jest włókno, z którego wykonano dywan. Dywany zw łókien sztucznych są tańsze niż te naturalne, ale mają swoje wady. Dywany polipropylenowe – te oznaczone symbolem PP – mają dosyć ubogą kolorystykę. Na dodatek są szorstkie. Bardziej kolorowe są dywany poliamidowe, a ich dodatkową zaletą jest to, że nie ścierają się i są łatwe w czyszczeniu. Ich wspólnym atutem jest to, że mole trzymają się od nich z daleka. Natomiast dywany PPBCF, czyli heat-set przypominają naturalną wełnę, bo propylen, z którego są zrobione jest uszlachetniany. Jednak bystre oko dostrzeże, że nie są wykonane z naturalnych włókien, bo mają dość nienaturalny połysk.dywany

Dywany wełniane cieszą się najlepszą sławą. Mają zalety dywanów sztucznych – są odporne za brud, za to nie posiadają ich wad, a to znaczy, że są miękkie, gęste i nie ugniatają się pod wpływem nacisku. Niestety, wyposażanie domu w wełniane dywany nie jest wskazane, gdy domownicy są alergikami – wełniane dywany potrafią absorbować wilgoć z otoczenia, a w wilgotnym środowisku namnażają się różne mikroorganizmy. Alternatywą mogą być dywany zrobione specjalnie dla alergików, lecz niestety, występują one przeważnie w kolorystyce i wzornictwie przeznaczonym do pokoju dziecięcego. Natomiast dywany bawełniane są cieńsze, więc nie będą chłonęły wilgoci tak bardzo jak wełniane. Ponadto nie blakną i są antystatyczne. Najbardziej szlachetne są dywany jedwabne – lekkie, bogato zdobione i odporne za zanieczyszczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *