Dywany

Dywany

Dywany dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wytworzone. Podczas zakupu wybierać możemy więc wśród dywanów z włókien sztucznych, naturalnych lub mieszanych. Drugi podział występuje ze względu na samą metodę produkcji. I tak wyróżniamy dywany tkane ręcznie lub maszynowo.

Z dywanów z tworzyw sztucznych wyróżniamy: dywany polipropylenowe, poliamidowe, akrylowe, heat-set. Te z włókien naturalnych to: dywany wełniane, bawełniane, jedwabne i z mieszanych włókien.

RODZAJ TWORZYWA WŁAŚCIWOŚCI
polipropylen symbol PP, szorstkie, ograniczona kolorystyka, nie płowieją, odporne na ścieranie
poliamid PA, odporne na ścieranie, nieatrakcyjne dla moli, łatwe w utrzymaniu, efektowna kolorystyka
akryl PAN, odmiana poliamidu, przypominaja wełnę, miękkie, wysokie runo, nietrawała kolorystyka,
heat-set sprężyste, gęste, wysokie runo, sztuczny połysk,
wełna miękkie, odporne na zabrudzenia, antystatyczne, nieudeptują się, poprawiają mikroklimat, mogą uczulać
bawełna mniej trawłe, cienkie, nie blakną, antystatyczne
jedwab antystatyczne, odporne na zabrudzenia, lekkie, gęste, bogato zdobione
mieszanki cechy połączonych tworzyw plus wysoka jakość

Główną zaletą dywanów jest to, że znakomicie wytłumiają pomieszczenie i sprawiają, że wygląda ono bardziej przytulnie. Ich największą wadą, to że dużo czasu i energii pochłania jego utrzymanie w czystości.

Wydaje się, że moda na dywany minęła wraz z latami dziewięćdziesiątymi. Kiedyś najpopularniejsze przykrycie podłogi i dodatkowa ozdoba wnętrza, dziś przeszło niemal zupełnie do lamusa. A wszystko z powodów praktycznych i oszczędnościowych.

Decydując się na dywan, który nie pokrywa całej powierzchni podłogi należało dodatkowo i tak najpierw wykończyć ją w jakiś inny sposób, panelami, parkietem czy wykładziną.

Obecnie coraz rzadziej widzi się w nowoczesnych wnętrzach dywany. Najczęściej kojarzymy je z wnętrzami, które zachować mają tradycyjny, elegancki styl (np. w hotelach), ale….. DYWANY MOGĄ BYĆ MODNE!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *