Gdy trzeba odnowić drewnianą podłogę…

Gdy trzeba odnowić drewnianą podłogę…

Większość osób, które posiada drewnianą podłogę chce ją po pewnym czasie odnowić, ale często niestety nie wiadomo, jak to zrobić. Jeśli twoja podłoga straciła ładny wygląd i blask to pomaluj ją odpowiednimi preparatami jakimi są farby do podłóg. Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać to wybranie odpowiedniego koloru w taki sposób aby idealnie zgrał się z naszą podłogą.

1262380_boardwalk_textureFarby do podłóg bardzo łatwo znaleźć w każdym malarskich sklepie, a wybór kolorystyczny jest naprawdę bardzo duży. Powierzchnie wcześniej malowane lub lakierowane można bezpośrednio pokryć farbą. Dlatego jeśli po raz drugi malujemy naszą podłogę to nie musimy jej w specjalny sposób przygotowywać. Natomiast podłogi olejowane, woskowane czy tez pastowane należy wyszlifować do surowego drewna, a następnie nałożyć na nie podkład.

 

Jeżeli zabieramy się za malowanie wcześniej już lakierowanej podłogi to wystarczy ja spryskać środkiem do czyszczenia podłóg drewnianych i pozostawić do wyschnięcia. Następnie dokonaj matowienia podłogi drobnym papierem ściernym, aby nie zrobić dużych rys. Kolejno trzeba odkurzyć i na mokro zebrać pył, który pozostał po szlifowaniu. W kroku kolejnym należy zasłonić żaluzje, aby ochronić naszą malowaną powierzchnię przed działaniem promieni słonecznych. Następnie trzeba nałożyć farby do podłóg wzdłuż krawędzi podłogi. W tym celu najlepiej użyć pędzla lub małego wałka. Nie maluj wszystkich krawędzi naraz, lecz systemem „mokre do mokrego”.

 

Użyj wałka do lakierowania, aby równomiernie rozprowadzić farbę i nakładaj fragment po fragmencie. Chodzi oto, aby było to zrobione bardzo dokładnie. Delikatnie podnoś i kładź wałek, ponieważ nie można jednym ruchem przemalować dużego fragmentu podłogi. Następnie trzeba pozostawić do wyschnięcia na około 2 lub 3 godzinki. Jeśli efekt nie jest taki jakbyś tego oczekiwał, to najlepiej będzie nałożyć drugą warstwę, aby poprawić niedoskonałości i wyrównać koloryt. Jednak farby do podłóg dość dobrze kryją, więc jeśli postaramy się i będziemy postępować powoli i dokładnie to kolejna warstwa nie będzie konieczna. Nie zajmuje to dużo czasu, a poza tym, że zrobimy to samodzielnie zaoszczędzimy pieniądze i będziemy dumni z efektu, gdyż praca wykonana samodzielnie najbardziej cieszy.

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *