Jak dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi posiadają swój niepowtarzalny klimat. Nadają wnętrzu ciepła i przytulności. Jednak, aby drewniana podłoga służyła nam przez wiele lat, należy ją dobrze zabezpieczyć.Najważniejsze, aby jak najskuteczniej ochronić podłogę przez zarysowaniami, przebarwieniami, odpryskami lakieru i wytarciem. Najczęściej stosowanymi środkami do impregnacji drewna są lakiery, oleje, a także wosk. Pielęgnacja polega na nakładaniu warstw wymienionych środków.


Najbardziej niszcząca substancją dla naturalnego drewna jest po prostu woda. Poprzez zbyt duże pobieranie wilgoci drewno rozszerza się, puchnie i wypacza. Duże zmiany poziomu wilgoci również działają niekorzystnie na stan drewnianej podłogi.
Parkiet narażony na takie zmienne warunki szybko zacznie się odkształcać, a pomiędzy poszczególnymi klepkami zaczną powstawać szczeliny.
Optymalnymi warunkami jest utrzymanie wilgoci powietrza na poziomie 40-60% (jest to poziom najbardziej odpowiadający również człowiekowi) oraz temperatury w wysokości 18-20ºC.

Pielęgnację podłóg drewnianych należy zacząć już po pierwszym jej pokryciu lakierem do parkietu, najlepiej środkiem, który zalecany jest przez tę samą firmę, która wyprodukowała użyty lakier.


Najwięcej pielęgnacji wymaga parkiet olejowany, szczególnie w pierwszym roku po jego położeniu. Jeżeli na podłodze tego typu pojawi się rysa, wystarczy zetrzeć ją specjalnym papierem ściernym, a następnie zaoliwić z użyciem bawełnianej szmatki.
Bardzo dobrze jest korzystać z preparatów, które są specjalnie przeznaczone do pielęgnacji drewnianych podłóg, ponieważ ich skład z pewnością nie zaszkodzi powierzchni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *