Odpowiedni wybór lakieru jest bez wątpienia gwarancją nie tylko zadowalających walorów estetycznych parkietu, ale też jego lepszej trwałości. Decyzja o zakupie właściwego produktu jest uzależniona od wielu czynników – m.in. od rodzaju pomieszczenia, odporności surowca na ścieranie czy indywidualnych preferencji odnośnie stopnia odbicia światła.
Rozpuszczalnikowe czy wodorozcieńczalne?
Na lakierze, który chroni podłogę zarówno przed zniszczeniami chemicznymi, jaki i mechanicznymi, nigdy nie należy oszczędzać – zdecydowanie jest on inwestycją, która się opłaca. Lakiery dzielą się na rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Preparaty rozpuszczalnikowe dają efekt bardzo gładkiej i szklistej podłogi: drewno wydaje się ciemniejsze, a połysk parkietu jest naprawdę wyrazisty. Wodorozcieńczalne lakiery nie przyciemniają materiału, a połysk jest nieco łagodniejszy. W ramach dwóch rodzajów preparatów można wyróżnić kilka innych, do których należy dodać konkretne składniki przed nałożeniem na powierzchnię.
Natężenie ruchu
Przede wszystkim powinniśmy dostosować produkt do rodzaju konkretnego pomieszczenia. W przypadku niewielkiego natężenia ruchu warto wybierać preparaty rozpuszczane w wodzie i szybko schnące. Przy średnim natężeniu lepiej będzie stosować lakiery alkidowo-uretanowe; w tym przypadku nie trzeba używać preparatów podkładowych. Do pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu przeznaczone są odporne na ścieranie, trwałe lakiery poliuretanowe.
Połysk czy mat?
Kolejną istotną kwestią są preferencje odnośnie stopnia odbicia światła. Nie zawsze dobrym wyborem okaże się wysoki połysk. Wszystko zależy przede wszystkim od czynników praktycznych – lakier gwarantujący połysk jest efektowny i nadaje aranżacji elegancji, uwidacznia jednak wszelkie niedoskonałości. Po pewnym czasie mogą być zauważalne oznaki użytkowania oraz nieestetyczne smugi. Aby uniknąć takiego efektu, warto wybrać mat, który wyeksponuje naturalny wygląd drewna. Optymalny efekt (lekki połysk i podkreślenie koloru surowca) zapewni półmat.
Leave a Reply