Jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Zadbany trawnik to jedna z podstaw pięknego ogrodu. Najczęstszą i bardzo istotną czynnością pielęgnacyjną, którą wykonujemy przy naszej murawie jest koszenie. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować, decydując się za zakup odpowiedniego sprzętu. Jest w czym wybierać – sklepy oferują nam szeroką gamę różnych kosiarek. Jaki typ będzie najlepszy? Oto prosty przewodnik, który ułatwi Wam decyzję.

Czym kierować się w wyborze?

Kluczowym kryterium w wyborze kosiarki jest rozmiar murawy. Jeśli obszar, który będziemy poddawać koszeniu jest niewielki, zupełnie wystarczą nam możliwości wrzecionowej kosiarki ręcznej. Dla posiadaczy trawników zajmujących ponad 50 m kw. zalecane są kosiarki z napędem elektrycznym, natomiast wybór kosiarki spalinowej będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli nasz trawnik jest bardzo duży (powyżej 500 m kw.). Trzeba zwrócić też uwagę na naszą częstotliwość koszenia, dostęp do źródła zasilania, nierówności terenu oraz ilość obiektów, między którymi trzeba będzie manewrować (np. drzewa).

Kosiarki ręczne

Są w pełni ekologiczne, ciche i najtańsze w kupnie oraz eksploatacji. Nie nadają się natomiast do nierównych terenów, ponieważ kluczową rolę w ich pracy odgrywa dobra styczność kół z powierzchnią trawnika. Jeśli zdecydujemy się na kosiarkę ręczną, musimy pamiętać o częstym koszeniu – urządzenie kiepsko radzi sobie z trawą dłuższą niż 7-9 cm. Możemy również wybrać szerokość koszenia, która wpływa na jego czas.

Kosiarki elektryczne

Ich zaletą jest cicha praca i ekologia – nie wydzielają spalin. Są niewielkie, niedrogie w kupnie, a ich eksploatacja i nieskomplikowana konserwacja również nie obciążą nas dużymi kosztami. Urządzenie umożliwia koszenie trawy na skarpach. Niestety, kosiarki elektryczne mają małą moc silnika, co zawęża ścieżkę cięcia, a także posiadają mniej opcji koszenia niż kosiarki spalinowe. W grę nie wchodzi też koszenie mokrej trawy. Ich największym mankamentem jest kabel, który ogranicza zasięg.

Kosiarki spalinowe

To najdroższy i najbardziej wymagający w konserwacji sprzęt. Urządzenie jest masywne, co może sprawić niemałe kłopoty gdy niosąc je, musimy pokonać schody do piwnicy czy schowka. Jeśli nie posiada rozrusznika, ciężko ją uruchomić.Trzeba okresowo je serwisować, a także zaopatrzyć się w paliwo i olej. Kosiarka spalinowa posiada jednak wiele zalet: przede wszystkim wyróżnia się mocą silnika. Możemy nią kosić trawę na skarpach, nierównym terenie, po deszczu oraz gdy źdźbła osiągają ponad 10 cm. Sprzęt daje nam też wiele możliwości w regulacji wysokości koszenia.

Gdy będziemy już w sklepie, powinniśmy też poradzić się wykwalifikowanego pracownika w sprawie mechanizmu koszenia (bębnowy lub rotacyjny), możliwości przymocowania do kosiarki kosza na ściętą trawę oraz opcję napędu na tylne koła. Możliwości jest wiele, dlatego dokonajmy wyboru rozważnie – właściwa decyzja zaowocuje pięknym trawnikiem!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *