Jak wyczyścić dywan?

Jak wyczyścić dywan?

Zbliżają się święta więc zbliżają się generalne porządki. Jednym z nich zdecydowanie będzie dokładne wyczyszczenie dywanu (zarówno przed Wigilią jak i w trakcie przypadkowego wylania barszczu, innych płynów bądź zabrudzeń spowodowanych pozostałymi potrawami). Dziś prezentujemy kilka prostych rad dotyczących owego zagadnienia.

czyszczenie dywanuSzybka reakcja to podstawa
Oczywiście najlepszą rada jest niedopuszczenie do zabrudzenia dywanu. Czasem jest to jednak nieuniknione i gdy tylko na dywanie pojawi się plama zareagujmy natychmiastowo. Jeśli jest możliwość nie dopuśćmy do wchłonięcia wylanego płynu lub innego zabrudzenia głęboko w tkaninę. Pierwszą reakcją może być użycie zwykłego ręcznika papierowego lub chusteczek w przypadku płynów lub użycie łopatki w przypadku pozostałych zabrudzeń.

Co i jak
Jedna z zasad prawidłowego czyszczenia dywanu jest zaczęcie pracy od krawędzi ku środkowi. Zapobiegniemy tym samym rozprzestrzenianiu się zabrudzenia. Chcąc dokładnie wyczyścić plamę miejmy na uwadze to, że zbyt intensywne szorowanie (najlepiej użyć suchej szczotki) może prowadzić do uszkodzenia włókien dywanu, a nawet do powiększenia obszaru zabrudzenia. Ważną rzeczą jest również pozwolenie na naturalne wyschnięcie dywanu. Lepiej zrezygnować z używania domowej suszarki.

Czym wyczyścić
W przypadku styczności z cięższymi zabrudzeniami możemy skorzystać ze specjalistycznych chemikaliów np. odplamiacza lub spróbować poradzić sobie z plamami domowymi sposobami. Do drugiej grupy można zaliczyć sodę.  Jej działanie w wielu przypadkach jest niezwykle skuteczne.

Inne sprawdzone porady dotyczące poszczególnych plam:

  • Jeśli w naszym dywanie znajduje się dużo włosów (lub sierści) spróbujmy użyć starych firanek, których struktura pozwoli na skuteczne działanie, a tym samym ich dokładne wyciągnięcie.
  • Mając do czynienia z tłustymi plamami posypmy je talkiem i po upływie doby odkurzmy lub zmiećmy posypany talk.
  • Z błotnymi plamami można poradzić sobie za pomocą octu lub kiszonej kapusty.
  • Na wylany ze świecy wosk ułóżmy kilka warstw papieru toaletowego i przyłożyć rozgrzane do średniej temperatury żelazko.
  • Gdy któraś z naszych pociech zostawi gumę na dywanie, poradzimy sobie z nią za pomocą lodu. Wystarczy kilka minut, by przyczepiona guma bez problemu odeszła.

Czyszczenie dywanu wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych zadań. Trzeba tylko wiedzieć, czym i w jaki sposób usunąć zabrudzenie. Aby dywan zachował swoje najpiękniejsze barwy i właściwości dbajmy o niego codziennie. Ważne jest przede wszystkim jego odkurzanie i porządne czyszczenie (przynajmniej raz na jakiś czas). Dzięki temu będzie nam służył przed długie, kolejne lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *