Jak wymienić zniszczony panel podłogowy?

Jak wymienić zniszczony panel podłogowy?

Panele podłogowe są trwałe i elegancko podkreślają wystrój wnętrza. Wykonane z płyt HDF pokrytych dekoracyjnymi i ochronnymi powłokami stanowią doskonałą alternatywę dla desek z naturalnego drewna. Są tańsze i nie wymagają regularnego odświeżania czy cyklinowania. Szeroki wybór wzorów, kolorów i grubości umożliwia dopasowanie pokrycia podłogi do naszych potrzeb.

Jak każda rzecz pod wpływem czynników zewnętrznych i po prostu użytkowania niszczy się, tak panele podłogowe również ulegają mniejszym lub większym uszkodzeniom. Niestety paneli laminowanych w odróżnieniu od drewnianych nie można odnowić tradycyjnymi sposobami, czyli cyklinowaniem czy retuszowaniem specjalnym woskiem. Uszkodzone – trzeba wymienić. Do najpopularniejszych niedoskonałości należą rysy, drobne wybicia w strukturze i napęcznienia pod wpływem wilgoci. Jak wymienić jeden panel bez konieczności zdejmowania całej podłogi? Dokładne wskazówki znajdziesz na Domifikacje.pl.

Większość producentów w panelach stosuje mocowania na zatrzaski lub inaczej zamki, dlatego ich usunięcie nie należy do prostych zadań. Przed rozpoczęciem pracy warto zaznaczyć na podłodze, które panele wymagają wymiany. Pilarką elektryczną wykonujemy nacięcia na całej powierzchni płyty, tak, by się krzyżowały.

Pomogą one usunąć pierwsze fragmenty panelu. Jeśli próby usunięcia kawałków płyty nie przynoszą efektu można sięgnąć po dłuto. Stosuje się je wyjątkowo uważnie, by nie uszkodzić dobrej płyty. Następny krok wymaga użycia frezarki. Na dwóch bokach – jednym krótkim i jednym długim ścinamy wypusty zamka, zwane potocznie piórami.

To samo powtarzamy na nowym panelu. Następny etap wymaga przygotowania kartonów wielkości A4 oraz kleju do drewna. Na kartony nakładamy pasy kleju wzdłuż długich boków i wsuwamy do połowy pod sąsiadujący z otworem panel. Następnie nanosimy pasy kleju na wysunięte części tekturek i układamy nową płytę. Na czas schnięcia należy ją dociążyć, stawiając na całej powierzchni ciężki przedmiot. Krawędzie i łączenia ze starą posadzką powinny znaleźć się pod obciążeniem. Po około 24 godzinach możemy sprawdzić efekt.

A jeśli szukasz pomysłu na praktyczny przedpokój, zajrzyj tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *