Jak zabrać się za odnawianie drewnianego parkietu?

Jak zabrać się za odnawianie drewnianego parkietu?

Drewniana podłoga może nam służyć latami. W przeciwieństwie do innego typu wykończeń można ją z powodzeniem odnawiać. To właśnie sprawia, że taki rodzaj podłogi, mimo iż jest droższy, to jest dobrą inwestycją, na jaką warto się zdecydować. A w jaki sposób odnowić taką podłogę?

Czemu drewniany parkiet?

Ci, którzy posiadają drewniany parkiet wiedzą dobrze, jaki przyjemny daje klimat w mieszkaniu. Ociepla wnętrze, sprawia, że jest bardziej przytulne. Do tego również różnica między chodzeniem po płytkach a drewnianym parkiecie jest również duża. Szczególnie zimą, kiedy płytki są nieprzyjemne chłodne.

Jednak osoby, jakie posiadają taki parkiet w domu, mają również świadomość, że od czasu do czasu dobrze jest taką podłogę odświeżyć. Jednak można również przy okazji pokusić się o zmianę koloru desek, co całkowicie zmienia klimat wnętrza. Możemy je na przykład trochę rozjaśnić, stosując jaśniejszą farbę. Jednak po kolei!

wood-floor-327077_960_720

Zacznijmy od dokładnego oczyszczenia

Na początek trzeba bowiem ściągnąć starą powłokę z desek, a przy okazji wygładzić i zniwelować zadrapania i uszkodzenia. Zwykle zaczyna się od większej grubości papieru, natomiast później stopniowo przechodzi do mniejszej. Gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią, to można pokusić się o wypożyczenie lepszej i większej szlifierki, jaka do tego będzie zasysała powstały przy szlifowaniu kurz.

To na pewno dobre wyjście, jeśli chcemy, by praca szła nam szybciej. Jednak trzeba uważać, by nie uszkodzić drewna i nie pozostawić śladów po szlifowaniu, jakie mogą być później widoczne na wykończonej lakierem podłodze. Nie przesadzajmy z grubością zeszlifowanej warstwy, bo każda taka renowacja to duża ingerencja i ubytek w drewnie. Zeszlifujmy tylko tyle, ile jest konieczne. Po więcej zajrzyj pod ten adres.

Sposoby wykończenia drewnianego parkietu

Na tym etapie warto uzupełnić ubytki w podłodze. Często po czasie użytkowania bardziej widoczne stają się przestrzenie między klepkami, czy pęknięcia. Warto je wypełnić na przykład specjalną szpachlą do drewna. Pamiętajmy jednak by dobrze dobrać kolor, szczególnie jeśli będziemy później używać transparentnego lakieru. Oczyszczona i przygotowana podłoga może zostać następnie pokryta ochronną warstwą lakieru lub specjalnego oleju.

Możemy również zmienić trochę barwę drewna, używając na przykład barwiącej bejcy. Ważne jednak, by powierzchnia była dokładnie wyczyszczona, bo inaczej kolor będzie nierówny. Ciekawy efekt może dać pobielenie drewna specjalnymi woskami. Dzięki temu uzyskamy piękną, stylową podłogę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *