Jaką wybrać podłogę do przedpokoju?

Jaką wybrać podłogę do przedpokoju?

Z korytarzem jest trochę jak z pierwszym wrażeniem – widzisz jedynie część, ale na jej podstawie wyrabiasz sobie zdanie o całości. Nic dziwnego, że przedpokój nazywany jest „wizytówką domu”. Często jego największą ozdobę stanowi podłoga.

podlogawkorytarzuZ pewnością powinna ona nie tylko pięknie wyglądać, ale też być trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Przedpokój, będący zazwyczaj łącznikiem pomiędzy innymi pomieszczeniami przemierzamy przecież w ciągu dnia wielokrotnie. Podłoga jest narażona na ścieranie, zarysowania, ale przede wszystkim zabrudzenia – chyba każdy wie, jak wygląda korytarz, gdy przekraczamy próg domu w słotny dzień.

No właśnie – najczęściej sami przyczyniamy się do niszczenia korytarzowej posadzki, np. stawiając bezpośrednio na niej zabłocone, zaśnieżone czy po prostu mokre buty… Dlatego dobry mop oraz wycieraczka to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce o czystą i nieuszkodzoną podłogę.

Może w przedpokoju położymy tak popularne panele? Ich montaż nie jest zbyt skomplikowany – układa się je na wcześniej przygotowanym podłożu, które powinno być suche i płaskie. Chociaż gładką powierzchnię paneli łatwo zarysować, to trzeba przyznać, że bez problemu się je czyści.

Można zdecydować się też na ułożenie mozaiki, składającej się z połączonych ze sobą, niewielkich klepek. Ale pamiętajmy, że tego typu podłogowe pokrycie wymaga cyklinowania oraz lakierowania, a zatem wygodniejsze w utrzymaniu byłoby np. pokryte woskiem i bardziej trwałe linoleum.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są w tym przypadku płytki ceramiczne – nie można odmówić im trwałości, a ilość dostępnych kolorów oraz wzorów sprawia, że z pewnością znajdziemy te pasujące do naszego korytarza. Kafelki może i nie dodadzą wnętrzu przytulności, ale za to są odporne na uszkodzenia oraz odbarwienia (no i możemy zmywać je na mokro ile chcemy).

Marmur lub płyty gresowe mają podobne właściwości. Taka nawierzchnia będzie się wspaniale prezentować zwłaszcza w przestronnych przedpokojach (np. tych w stylu retro), a jedynym jej „mankamentem” jest wygórowana cena. Równie ekskluzywnym materiałem jest kamień.

Podsumowując: podłoga wyłożona drewnem wprawdzie świetnie wygląda, lecz jest mało odporna oraz wymaga stałej konserwacji. Jeśli zależy nam więc głównie na trwałości, powinniśmy się raczej zdecydować na płytki. Jednakże niezależnie od tego, co wybierzemy, powinniśmy pamiętać, by zastosowane w przedpokoju materiały i dodatki współgrały z wystrojem innych domowych pomieszczeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *