Jaki rodzaj dywanu wybrać?

Jaki rodzaj dywanu wybrać?

Takie wyposażenie mieszkania, by było aranżacyjnie spójne to nie lada wyzwanie. Nie każdy jest architektem wnętrz z wykształcenia bądź zamiłowania, nie każdy też ma dar wizualizacji poszczególnych elementów jako całości. Ilość dodatków, o jakie musimy zadbać może przyprawić o ból głowy dosłownie każdego.


Kiedy już zdecydowaliśmy, że pod stopami chcemy czuć przyjemne i gładkie ciepło, które zapewni nam dywan, stajemy przed kolejnymi wyborami. Kolor i wzór to jedna kwestia. Drugą, równie istotną (a może nawet bardziej?) jest rodzaj materiału, z którego ma on być wykonany. Na rynku dostępne są dywany z włókien sztucznych i naturalnych. Co zatem wybrać by nasza podłoga była maksymalnie praktyczna i piękna jednocześnie?

Naturalny dywan to najwyższy komfort

Do dywanów z włókien sztucznych stosowane są różne oznaczenia. Oto one:

  • PP, czyli dywany polipropylenowe. Ich nawierzchnia jest relatywnie szorstka, nie nadadzą się zatem dla osób, które marzą o sprężystych podłożach. Również gama wzorów i kolorów nie powala swoją różnorodnością. Dla równowagi jednak są bardzo odporne na ścieranie, mało atrakcyjne dla moli, nie płowieją i trudno je trwale pobrudzić.
  • PA to z kolei dywany poliamidowe. W porównaniu do poprzedników ich gama kolorystyczna jest zdecydowanie szersza a są równie odporne na mole, ścieranie i regularne czyszczenie.
  • Symbol PAN stosuje się dla dywanów akrylowych, które są odmianą wyżej opisanych materiałów poliamidowych. Ich faktura przypomina wełnę ale niestety nie mają trwałej kolorystyki. Nadrabiają to wysokim runem i miłą w dotyku, sprężystą nawierzchnią.
  • PPBCF to najdłuższy skrót opisujący dywany typu heat-seat. Ulepszony polipropylen jest bardziej sprężysty i gęstszy od tradycyjnego, charakteryzuje go również wyższe runo. Wciąż nie wytrzymują jednak porównania z naturalną wełną, która jest gęstsza i nie ma tak nienaturalnego połysku.

Wśród dywanów naturalnych najpopularniejsze są właśnie te wełniane. Charakteryzują się fantastyczną miękkością podłoża, dość odporne na bród i udeptywanie. Są antystatyczne, a pochłaniając i oddając wilgoć gdy w pomieszczeniu jest sucho potrafią wyraźnie poprawić mikroklimat. Mogą jednak uczulać. Dywany bawełniane są również antystatyczne, ale ich cieńsza powłoka sprawia że są mniej trwałe, choć nie blakną. Zwyczajowo najdroższe są dywany jedwabne. Ich właściwości antystatyczne, lekkość, gęstość i bogate zdobienie stawia je wśród najchętniej wybieranych w klasie premium.

Na rynku dostępne są także dywany mieszane. Połączenie włókien naturalnych ze sztucznymi pozwala na połączenie atutów z obu segmentów, zachowując jednocześnie wysoką trwałość i jakość wykonania. Szeroki ich wybór zapewnia internetowy sklep Leroy Merlin, ale także dobre sklepy oferujące wyposażenie domu oraz elementy aranżacyjne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *