Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie to element każdego domu, który decyduje o komforcie jego mieszkańców. Warto więc dobrze je zorganizować, aby czuć się w swoich czterech ścianach jak najlepiej. Ogrzewanie podłogowe umieszczone na przykład w łazience, z całą pewnością będzie nam dobrze służyć przez cały rok, nie tylko w okresie zimowym. Istnieją dwa rodzaje takiego ogrzewania. Na jakie się zdecydować?

Zanim na jakiekolwiek się zdecydujemy, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim wszystkie koszty, możliwe oszczędności i w końcu – naszą wygodę. Do wyboru mamy system grzewczy wodny i elektryczny. Zarówno jeden, jak i drugi mają swoje zalety i wady. Z pewnością tańsze w utrzymaniu jest ogrzewanie zasilane ze źródeł ciepła wykorzystujących takie paliwa, jak gaz ziemny czy olej opałowy. Ogrzewanie na prąd jest niestety dość kosztowne, ze względu na stale rosnące ceny. Natomiast wodne wiąże się z dość wysokimi kosztami jego instalacji. Potrzebny jest bowiem specjalny kocioł i sporo miejsca na jego usytuowanie. Co więc wybrać?

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

Prąd to najpowszechniejsze dziś medium. Takie ogrzewanie jest bardzo uniwersalne, bo możemy je bez problemu zamontować w każdym domu, a nawet domku letniskowym. Nie potrzebujemy dostępu do gazu lub innych, alternatywnych źródeł energii. Wystarczy zakupić specjalne maty grzewcze i zamontować je pod podłogą łazienki i podłączyć do instalacji elektrycznej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które są zapracowane i w domu przebywają raczej rzadko. Jeśli zamontujemy specjalne programowalne regulatory, nasze grzejniki będą się same włączać i wyłączać w określonym przez nas czasie. Maty do elektrycznego ogrzewania podłogowego maja wiele zalet. Są cienkie, dzięki czemu zamontujemy je w każdym mieszkaniu, nawet podczas prac remontowych. Poza tym jest to bardzo łatwy w obsłudze system, który pozwala szybko podgrzać podłogę. Jest to bardzo wygodne. Poza sezonem grzewczym możemy także swobodnie korzystać z ogrzewania podłogi, bez konieczności uruchamiania całej instalacji.

ogrzewanie podłogowe

OGRZEWANIE WODNE

Jest najpopularniejsze w Polsce. Czynnikiem grzewczym jest woda płynąca rurami do ogrzewania podłogowego. Ten rodzaj ogrzewania jest dużo oszczędniejszy, szczególnie jeśli mamy dostęp do gazu. Jednak wykorzystuje się także inne paliwa i źródła energii. Aby zainstalować ogrzewanie wodne, musimy zaopatrzyć się w kocioł, całą instalację, rury i oczywiście maty grzewcze. Dużą zaletą tego sposobu ogrzewania jest szeroki wybór rozwiązań, które umożliwiają oszczędzanie energii. Dzięki temu możemy skutecznie obniżyć nasze rachunki. Oprócz różnego rodzaju kotłów kondensacyjnych, izolacji przewodów, specjalnych termostatów oraz alternatywnych źródeł energii takich jak kolektory słoneczne, które pozwalają nam co nieco zaoszczędzić, to właśnie podłogowe ogrzewanie wodne uchodzi za sposób na oszczędność energii. Jak? Ciepła podłoga podnosi na tyle komfort cieplny, że ogólna temperaturę powietrza w domu można swobodnie obniżyć. Ważne jest, że system ogrzewania wodnego wymaga dobrego zaprojektowania, jeszcze przed budową domu. Poprawki mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania, szczególnie w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Zatem na takie dogrzanie podłogi nie mogą pozwolić sobie wszyscy.

ogrzewanie podłogi

Kwestia wyboru odpowiedniego ogrzewania nie jest niestety oczywista. Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie sam, wziąwszy pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *