Jasna czy ciemna podłoga

Jasna czy ciemna podłoga

Podłoga to nieodłączny element każdego pomieszczenia.  Często przed jej wyborem nie tylko zastanawiamy się między materiałem, z którego będzie zrobiona, ale też jaki będzie jej kolor. W dzisiejszym artykule postaramy się zawrzeć wszystkie wady i zalety ciemnej i jasnej podłogi.

dark lightCo wziąć pod uwagę przed wyborem koloru
Przed wyborem koloru podłogi zwróćmy uwagę szczególnie na kolor dywanu, który będzie na niej położony i resztę wyposażenia pokoju. Zbyt kontrastowe lub niedopasowane kolory od razu będą się rzucać w oczy. Dobrze też jest wziąć pod uwagę ilość światła w pomieszczeniu. Inaczej bowiem będzie wyglądała jasna podłoga w pełnym słońcu, a inaczej podłoga ciemna. Kolejnym ważnym elementem jest kierunek ułożenia desek. Powszechnie wiadomo, że układając deski prostopadłe do światła będą one jaśniejsze. Jeśli chcemy, by ułożone były równolegle, jasna podłoga może stracić swój urok.

Podłoga ciemna
Decydując się na podłogę ciemną, sprawimy że pomieszczenie stanie się przytulniejsze. Z tego powodu taka podłoga doskonale będzie wyglądała w dużych pomieszczeniach, oraz w tych, gdzie będziemy mogli się zrelaksować.  Przyjęło się także, że ciemna podłoga kojarzona jest w elegancją. Ciemna podłoga jest także prostsza w utrzymaniu czystości.
Wadą ciemnej podłogi jest to, że zmniejsza ona optycznie wielkość pomieszczenia. Dodatkowo, w połączeniu z ciemnymi ścianami będzie tworzyć zbyt ciemny nastrój.

Jasna podłoga
Jasna podłoga to przede wszystkim naturalność i jakby nie patrzeć prostota. Główną zaletą podłogi jest to, że optycznie powiększa ona pomieszczenie.  Jeśli więc nasze mieszkanie jest niewielkie dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie go w podłogę jasną. Do tego taka podłoga wydaje się być gładsza. Co więcej, jasna podłoga idealnie łączy się ze wszystkimi kolorami ścian, wliczając to także ścianę koloru czarnego. Taki wybór to także odpowiednia baza dla innych wnętrz, które za pomocą odpowiednich kolorów i mebli mogą nadać wnętrzu specyficznego charakteru. Przykładowo, chcąc mieć rustykalne wnętrze wnętrze wyposażamy w dodatki wiklinowe i np. platynowe drewno.
Wadą jasnej podłogi jest oczywiście większe wymagania dotyczące utrzymania jej w czystości. Na jasnej podłodze widoczne będą wszelkie zabrudzenia. Podłoga taka może też wydawać się chłodna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *