Do domu kafle czy parkiet?

Do domu kafle czy parkiet?

Urządzając, bądź planując remont mieszkania, prędzej czy później przyjdzie nam zdecydować się na fakturę podłóg. Na wybór składa się jednak wiele czynników. Czy na naszych podłogach będą bawić się dzieci? Z jakiego rodzaju ogrzewania będziemy korzystać? Czy hodujemy zwierzęta?

Najpopularniejszymi podłożami są te wykładane płytkami podłogowymi bądź parkietem, czasem wymienianym na panele. Jeśli w trakcie projektowania domu zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, spokojnie możemy zainwestować w kafelki – problem zimnej podłogi odpada. Jeśli jednak dom grzany będzie z poziomu kaloryferów, wybór należy do nas, chociaż w przypadku położenia parkietu nie będziemy musieli cały czas chodzić w ciepłych skarpetach. Drewniane podłogi to komfort i ciepło – doceniane jednak dopiero, gdy na dworze robi się zimno.

czarne kafle podlogowe

Jeśli domownikami są również małe dzieci, lepszym wyborem będą płytki podłogowe. Pamiętając o zakupie skarpetek antypoślizgowych oczywiście. Kafle są trwałym sposobem na wystrój wnętrza, zdecydowanie bardziej odpornym na różnego rodzaju zarysowania, potłuczenia czy odbarwienia. Problem może jednak stanowić uszkodzenie jednej z płytek. Wymiana jest dość uciążliwa, w dodatku może pojawić się kłopot z doborem odpowiedniego wzoru. Ułatwieniem może być ich zakup w markecie budowlanym, gdzie wzory czasem da się odtworzyć.

Tego rodzaju zastrzeżeń można użyć także w przypadku hodowli zwierząt domowych. Psie łapy potrafią zniszczyć najtwardszy nawet parkiet, a na jego dalsze utrzymanie możemy wydać wielokrotność kwoty zainwestowanej w położenie. Zwolennicy parkietów dowodzą jednak, że takie podłogi sprawiają wrażenie zdecydowanie bardziej przytulnych. A przecież takie z definicji powinno być domowe ognisko.

Rozsądnym kompromisem może okazać się położenie kafli w części użytkowej domu, gdzie często chodzi się w butach lub jest wysokie ryzyko zabrudzenia. Parkiet zaś nadaje się do pomieszczeń, gdzie wypoczywamy i ładujemy akumulatory. Umiejętne połączenie tych faktur jest prawdziwą sztuką.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *