Krótko o dywanie

Krótko o dywanie

Planując wystrój podłoża mamy do wyboru dwie główne możliwości : wyposażenie pomieszczenia w dywan lub posiadanie gołej podłogi. Wybór zależy od  naszych preferencji. Jednak bez względu na decyzję warto znać krótką historię dywanu i jego główny podział.

Historia dywanu

Dywany najprawdopodobniej pochodzą z Persji, gdzie pojawiły się ok II tysiąclecia p.n.e. Stamtąd też pochodzą najlepsze obecnie dywany (tzw. perskie). Dywany początkowo były wykonywane jedynie z wełny oraz jedwabiu. Jednym z pierwszych motywów na dywanach była róża oznaczająca perski symbol życia.  Był to początek VII wieku. Następnie pojawiały się także wizerunki zwierząt, kształtów geometrycznych oraz władców. W wieku XV popularne były przede wszystkim motywy roślinne.

Inna historia mówi o pojawieniu się dywanów ze względu na potrzebę ogrzania się podczas surowych zim, a także by ozdobić  namioty mieszkalne. Powstawały ze splotu miękkich włókien roślinnych oraz wełny zwierzęcej. Jako wzory pojawiały się głównie kształty geometryczne, które z czasem stawały się coraz bardziej zróżnicowane.

historia dywanu

Główny podział dywanów

Podział dywanu dotyczy trzech kategorii : dywanów z włókien sztucznych (np. dywan akrylowy), dywanów z włókien naturalnych (np. dywan jedwabny) oraz tych, które są ich mieszanką.

Najbardziej charakterystyczne cechy dywanów

Wybierając dywan warto zwrócić uwagę głównie na

  • liczbę pęczków (od 150 000 dywan jest już miękki),
  • ciężar (im cięższy, tym lepszy),
  • klasę (21 – najmniej trwały, 23 najbardziej trwały).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *