Modne połączenie – drewno i płytki

Modne połączenie – drewno i płytki

Płytki na podłodze w łazience? Owszem, ale nie tylko. Teraz ułożenie płytek na całej powierzchni podłogi nie wystarcza, aby łazienka była na topie. Najmodniejsze jest połączenie płytek ceramicznych z deskami drewnianymi.

 

drewniane kafleJak to zrobić? To wcale nie takie trudne, za to efekt jest bardzo ciekawy. Przede wszystkim należy porzucić mit, że drewno nie nadaje się do wykorzystania w łazience. Drewniane deski, podobnie jak drewniane meble mogą znaleźć zastosowanie w łazience, pod warunkiem, że użyjemy odpowiednich gatunków drewna i odpowiednio je zaimpregnujemy. Drewno do łazienki musi być bardzo twarde. Nie może odkształcać się i rozszerzać pod wpływem wysokiej wilgotności powietrza i temperatury. Najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne: teak, merbau, doussie, heban. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że są drogie. Można je zastąpić polskimi gatunkami drzew: bukiem, dębem lub jesionem. Każda deska powinna być zabezpieczona woskiem, olejem lub lakierem wodoodpornym.

Płytki ceramiczne układa się w tych miejscach podłogi, które są bardziej narażone na zachlapanie wodą, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie wanny i umywalki. Oczywiście, kolor i styl płytek musi być dopasowany do koloru desek podłogowych oraz całej stylistyki wnętrza. Bardzo dobrze wyglądają kafle w jasnych kolorach – beżu, écru, bieli, jasnych brązach. Granica między płytkami a deskami nie musi biec wzdłuż linii prostej. Może to być linia falista. Można także wypłytkować tylko okolicę wanny i umywalki i nie przesuwać tej granicy na pół łazienki.

Jeśli chcemy założyć ogrzewanie podłogowe, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drewno nie przewodzi ciepła tak dobrze jak płytki, dlatego do ogrzania łazienki będzie trzeba zużyć więcej energii niż gdyby cała podłoga była pokryta kaflami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *