Na co zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów, stosowanych w celu wykończenia powierzchni posadzek. Są one nie tylko wytrzymałe, ale również prezentują się znakomicie, a ponadto dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach. Jednak poszukując idealnego rozwiązania dla swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki temu panele będą nam służyć w znakomitym stanie przez długi czas.

Panele podłogowe możemy podzielić na dwie zasadnicze kategorie: panele drewniane oraz laminowane. Chętniej wybierane są te drugie, ponieważ wyróżniają się solidnością, przystępną ceną, a także nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku paneli drewnianych.

Klasa ścieralności

Pierwszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę poszukując paneli do naszego mieszkania jest klasa ścieralności. Wartość ta oznacza, w jakim stopniu panele są odporne na ścieranie. Klasyfikacja ta opiera się na 5 klasach, poczynając od AC1, a na AC5 kończąc. Panele o najniższej klasie ścieralności będą najmniej odporne na zarysowania oraz uszkodzenia, dlatego taki materiał możemy zamontować jedynie w pomieszczeniach o niskiej intensywności użytkowania. Analogicznie te najbardziej wytrzymałe panele, mają najwyższą klasę ścieralności i sprawdzą się doskonale np. w pokoju dziennym czy korytarzu.

Grubość paneli

Na wytrzymałość paneli podłogowych wpływ ma również ich grubość. Grubsze trudniej się odkształcają i na ich powierzchni nie pojawiają się tak łatwo wgniecenia. Optymalna grubość to 8 milimetrów, a taka, która gwarantuje bardzo dobre parametry wytrzymałościowe to 10 milimetrów.

Sposób montażu

Panele podłogowe można zamontować na dwa sposoby – za pomocą kleju lub specjalnego systemu zatrzaskowego. Panele klejone wymagają zastosowania specjalnych preparatów oraz posiadania pewnego doświadczenia w tego typu pracach – należy równomiernie rozprowadzać klej oaz na tyle umiejętnie, aby nie pojawiał się na wierzchu paneli. Z kolei panele montowane na zatrzask możemy ułożyć samodzielnie. Są one bowiem wyposażone w specjalne piórka, za pomocą których łatwo je połączymy.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na podłogi drewniane, musimy o nie należycie dbać – praktyczne informacje na ten temat znajdziemy na http://wynajem.pl/nieruchomosci/aktualnosci/news_acbj_drewniana-podloga-jak-o-nia-d.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *