Panele czy drewno?

Panele czy drewno?

Generalny remont wiąże się z wyborem – drewno czy panele? Jedno i drugie rozwiązanie ma wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Bo zwolenników drewna jest tyle samo, co zwolenników paneli.

 

podlogaKorzyścią, która niewątpliwie przemawia na korzyść paneli jest ich cena. Istnieje ogromna różnica pomiędzy kosztem założenia podłogi drewnianej a założeniem paneli. Cena paneli za metr kwadratowy to od 30 do 70 złotych. Natomiast koszt drewna to co najmniej 100 złotych, ale cena może osiągnąć nawet ponad 300. Przy pomieszczeniu o powierzchni zaledwie 20 metrów kwadratowych, podłoga może kosztować nawet ponad 6 tysięcy złotych.

Panele zwyciężają także w kategorii „łatwość montażu”. Może je położyć nawet kompletny amator, bo instaluje się je na zasadzie pióro-wpust. Natomiast ułożenie desek drewnianych wymaga większego doświadczenia.

Z kolei deski drewniane mają przewagę jeśli bierzemy pod uwagę funkcjonalność. Można je założyć nawet wtedy, kiedy chcemy ogrzewać dom systemem ogrzewania podłogowego. Co prawda, nie przewodzą ciepła tak dobrze jak płytki, ale mogą być zastosowane, w przeciwieństwie do paneli. Jednak nie można wtedy zakładać podłogi pływającej – deski muszą być przyklejone do podłoża, aby odbierały ciepło z nagrzanych rurek i oddawały je do powietrza.

Panele podłogowe mają gwarancję na maksymalnie 25-30 lat. Ale jeśli wcześniej ulegną zniszczeniu, nie można ich w żaden sposób odnowić. Natomiast drewniane deski, nawet jeśli będą porysowane, można wycyklinować i nałożyć nową warstwę ochronną. Deski drewniane wyglądają świetnie nawet znacznie dłużej niż 30 lat, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane, to znaczy myte łagodnymi środkami i regularnie zabezpieczane impregnatami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *