Parkiet czy panele – oto jest pytanie!

Parkiet czy panele – oto jest pytanie!

Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników, ma też swoje wady i zalety. Jedno jest pewne – piękna podłoga to podstawa każdego wnętrza.

Przed wyborem rodzaju podłogi do naszego mieszkania stajemy bardzo szybko. Jest to jedna z najważniejszych decyzji jaką podejmiemy. Podłoga powinna być długowieczna, tak żebyśmy nie musieli się martwić o jej wymianę, a ewentualne defekty można było szybko i łatwo naprawić.

Panele od jakiegoś czasu są przebojem – są nowoczesne, funkcjonalne i łatwo je dopasować do każdego wnętrza. Montuje się je błyskawicznie, przy niewielkim nakładzie sił można położyć je samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców. Z drugiej strony drewno – od lat niezawodne i trwałe. Naturalnie piękne i stylowe, nadaje wnętrzu niepowtarzalnego uroku.

Drewniane podłogi są bardzo dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, świetnie reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Wymaga dużych nakładów finansowych, jednak w zamian otrzymujemy pewność że będzie nam bardzo długo i dobrze służył. Parkiet wykonany jest z twardych gatunków drewna takich jak: dąb, buk i klon. Im drewno jest twardsze, tym większa jej jego odporność na wilgoć, nacisk i zarysowania. Do pomieszczeń po których mało chodzimy, czyli np. do sypialni możemy śmiało zastosować miękkie gatunki –  sosna i świerk. Drewno o średniej twardości sprawdzi się w pokoju dziecięcym i salonie (modrzew, brzoza, olcha, wiśnia). W przedpokoju i kuchni warto postawić na gatunki twarde, czyli wiąz, jawor, dąb, orzech, klon, jesion, grusza i grab. Drewno egzotyczne idealnie nada się do łazienki, bowiem jest bardzo odporne na wilgoć.

panele podlogowe

Na korzyść paneli przemawia ich cena, łatwość i szybkość montażu. Producenci oferują nam panele w przeróżnych wzorach i kolorach. Do wyboru mamy panele drewniane, które łączą w sobie piękno prawdziwego drewna z funkcjonalnością paneli. Panele laminowane zbudowane są  płyty HDF lub MDF. Na wierzchu pokryte są naprasowanymi warstwami papieru dekoracyjnego, utwardzonego żywicami i środkami chemicznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *