Pielęgnacja płytek

Pielęgnacja płytek

Pielęgnacja podłogi wydaje nam się prostą czynnością i często zapominamy o tym, że każdy rodzaj tworzywa wymaga od nas odrębnego podejścia.

Płytki szkliwione

Ceramiczne posadzki nie wymagają olejowania, polerowania i woskowania, ponieważ brud i wilgoć nie wnikają w nie tak, jak w inne materiały. Częste mycie płytek zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, więc płytki szkliwione są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię. Świeżo po położeniu płytek niezbędne jest usunięcie wszystkich pozostałości po kleju i zaprawie, ponieważ z czasem stwardnieją i „wgryzą się” w podłogę. Do usuwania tego typu pozostałości stosuje się środki o lekko kwaśnym odczynie, które następnie zmywa się czystą wodą. W czasie aplikacji wybranego środka należy zwrócić szczególną uwagę na fugi, ponieważ przypadkowo możemy je naruszyć. Codzienna pielęgnacja tego typu płytek polega jedynie na przetarciu ich ściereczką lub mopem zmoczonym w wodzie z dodatkiem detergentu. Silnie zabrudzone posadzki czyści się z kolei specjalnymi środkami do wywabiania plam.

czyszczenie dywanu

Płytki gresowe

Gres jest materiałem stosunkowo mało nasiąkliwym, dlatego pielęgnacja wykonanych z niego płytek o powierzchni naturalnej jest wyjątkowo prostą czynnością. Gres polerowany ulega zabrudzeniom i zarysowaniom o wiele łatwiej, ponieważ w pory zasklepione podczas procesu wypalania łatwo wnika wilgoć i brud. Proces polerowania poprawia jednak estetykę płytek, a także zapewnia intensywność kolorów uwydatniając wzór naniesiony na ich powierzchnię. Gres polerowany można zabezpieczyć przed wnikaniem w odkryte mikropory brudu przy pomocy środków impregnujących przeznaczonych do tego rodzaju posadzek. W czasie impregnacji podłogi należy być ostrożnym, ponieważ w wyniku naszych nieprawidłowych działań na powierzchni płytek mogą pojawić się nieusuwalne przebarwienia. Zakonserwowany gres myje się wodą z płynem do mycia podłóg i starannie osusza. Do zmywania lepiej użyć szczotki, a nie ściereczki, ponieważ ściereczka może wcierać brud w otwarte mikropory. Trwałe zabrudzenia eliminuje się z kolei przy pomocy wywabiaczy, które aplikuje się bezpośrednio na plamę i zmywa przy pomocy zwilżonej gąbki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *