Podłoga musi błyszczeć! Szczególnie drewniana

Podłoga musi błyszczeć! Szczególnie drewniana

Jeżeli w swoim domu czy też mieszkaniu mamy drewniane podłogi, z pewnością wiemy o tym, jak ważna jest pielęgnacja tych powierzchni. Drewniane podłogi mają bowiem swój urok tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy.

Lakiery do podłóg stosujemy nie tylko po to, aby drewniane powierzchnie pięknie się błyszczały. Ważne jest tu również to, że lakier stanowi warstwę ochronną dla tego, przecież miękkiego i nieodpornego na wilgoć, materiału. Poza tym, jeżeli podłoga pokryta jest warstwą lakieru, o wiele łatwiej będzie nam usuwać z niej wszelkie zabrudzenia.

lakier do drewna

Jednak aby powierzchnia drewnianej podłogi prezentowała się dobrze i to przez dłuższy czas, należy przed samym lakierowaniem dobrze dobrać środki. Wyróżniamy tu cztery podstawowe rodzaje lakierów do podłóg, a mianowicie: lakiery wodne, poliuretanowe (nazywane prościej rozpuszczalnikowymi), lakiery chemoutwardzalne oraz uretanowo-alkidowe.

Najważniejsze właściwości lakierów, to ich przyczepność do powierzchni oraz elastyczność. Poza tym, lakier wodny, ma tę istotną cechę-zaletę, że nie ma w nim formaldehydu, nie posiada on ostrego zapachu, z zawarty w nim rozpuszczalnik to tylko od czterech do piętnastu procent. To zdecydowany plus dla środowiska!

Składniki lakieru wodnego, to akrylan, poliuretan i woda. Czas schnięcia, to przy pierwszej warstwie do trzech godzin, jednak całkowite utwardzenie powierzchni następuje dopiero po od ośmiu do czternastu dniach.

Nie wszystkie lakiery tworzą warstwę o bardzo wysokim połysku. To również różnicuje rodzaje lakierów, ponieważ z dostępnych na półkach sklepowych możemy wybrać również te całkowicie matowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *