Podłogi drewniane? A może panele podłogowe?

Podłogi drewniane? A może panele podłogowe?

Jeszcze na poziomie stanu surowego mieszkania, czy domu, stajemy przed kilkoma ważnymi decyzjami, które zaważą na różnego rodzaju rozwiązaniach, przynajmniej przez dobrych kilka lat. Mamy tu na myśli kwestię wyboru podłogi. Panele, czy drewniany parkiet? Niby zmiana podłoża, po którym stąpamy nie jest trudna i czasochłonna, ale jednak znowu nie tak mało kosztuje.

I panele podłogowe i podłogi drewniane mają swoje wady i zalety, dlatego postaramy się przedstawić jedne i drugie, tak aby wybór mógł być prostszy.

Panele podłogowe – zalety i wady


Jeśli chodzi o panele podłogowe, to możemy się zdecydować na nie w sytuacji, gdy nasz budżet jest ograniczony – nie są one już tak samo drogie, jak kiedyś, w dodatku dość nieźle się prezentują. Panele są też dość odporne na ścieranie, wszelkiego rodzaju przetarcia, czy zalania wodą (choć nie zawsze), zwykle też nie przebarwiają się pod wpływem działania promieni słonecznych. Dość łatwo się je też pielęgnuje – najczęściej wystarczy woda i ewentualnie jakiś środek czyszczący, jednak taki, który jest do tej powierzchni przystosowany. Panele dość szybko się też montuje i wcale nie potrzeba do tego pomocy fachowca. Jednak panele mają również wady. Jedną z nich jest fakt, że wręcz magnetycznie przyciągają kurz. Są też dość słabo odporne na zalania wodą, a jeśli są źle zamontowane woda może doprowadzić nawet do ich wygięcia, a w konsekwencji tego do zniszczenia. Panele są też „głośne”, a stąpanie po nich, szczególnie w obuwiu o twardej podeszwie bywa hałaśliwe.

Podłogi drewniane – zalety i wady

Jeśli chodzi o zalety parkietu, czyli podłóg drewnianych, to przede wszystkim elegancko wyglądają. Idealnie współgrają z każdym wnętrzem i są synonimem klasyki. Mimo że ich zamontowanie trwa trochę dłużej, aniżeli paneli, to z pewnością się opłaca. Dlaczego? Bo można je odnawiać, kiedy lakier już się zetrze – wystarczy cykliniarka i kilka warstwa lakiery. Jeśli chodzi o wady parkietów drewnianych, to z pewnością ich cena. Zwykle musimy się liczyć z wydatkiem kilkakrotnie wyższym, niż w przypadku paneli. Sporo czasu pochłania również położenie parkietu łącznie z lakierowaniem – lakier musi twardnieć przez kilka dni. Co prawda producenci przygotowali też takie rodzaje parkietu, które są gotowe do położenia, jednak te są już zdecydowanie najdroższe.

Podłogi drewniane i panele podłogowe mają swoje wady i zalety i właściwie to od zasobności naszego portfela zależy na co się zdecydujemy. Warto jednak rozejrzeć się na rynku przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *