Podłogi z drewna tekowego

Podłogi z drewna tekowego

Drewniane podłogi to inwestycja na całe życie, nie tylko nasze, ale również naszych dzieci i wnuków. Jeśli tylko będziemy o nie prawidłowo dbać, będą nam służyć bardzo długo. Nie wiesz na jakie drewno się zdecydować? Rozważ drewno tekowe.

Tek (teak) pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Azji. Jest częścią lasów monsunowych. W porze deszczy zakwita kremowymi kwiatami i nie nasiąka wodą. Ponadto drewno tekowe jest odporne na działanie termitów i czynników chemicznych. Charakteryzuje się średnią twardością.drewno tekowe

Drewno tekowe od dawna było wykorzystywane do budowy pokładów statków. Współcześnie również się je wykorzystuje przy produkcji statków, budowaniu pokładów żaglowców i jachtów, a także przy budowie wagonów kolejowych. Z drewna tekowego powstają również podłogi i meble, także łazienkowe. Jeśli marzy nam się drewniana łazienka, to drewno tekowe (pod warunkiem, że nie lite) doskonale się sprawdzi zarówno na podłodze narażonej na wilgoć i zachlapanie jak i w postaci szafek łazienkowych, również narażonych na kontakt z wodą.

Podłoga z drewna tekowego nie musi znajdować się wyłącznie w łazience. Swoje możliwości pokaże także w miejscu narażonym na natężony ruch. Tek używa się do budowy parkietów przemysłowych, ale można go również użyć do wyłożenia przedpokoju lub schodów. Nada się do każdego wnętrza, kuchni, sypialni czy salonu.

Podłoga z drewna tekowego jest niewątpliwie inwestycją na bardzo długie lata. Tek jest bardzo odporny na działania mechaniczne. Do czasów współczesnych zachowały się przedmioty wykonane z tego gatunku drewna liczące ok. 1000 lat. Najbardziej odporne jest drewno starych drzew. Tek może osiągnąć wiek nawet 200 lat, ale ścina się go po 15 latach.

Drewno tekowe ma kolor jasno czekoladowy. Z czasem ciemnieje i przechodzi w głęboki brąz. Jest bardzo eleganckie. Ładnie komponuje się ze szkłem, ceramiką i chromem. Ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności. Podłoga z drewna tekowego sprawdzi się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu marynistycznym (z niebieskimi, białymi i czerwonymi dodatkami, zwłaszcza w łazience będzie to ładnie wyglądać), naturalnym (z dodatkami w kolorze zielonym i wszelkich odcieniach brązu), rustykalnym (z rattanem i wikliną), śródziemnomorskim (z wnętrzem pastelowym, jasnym, naturalnym, z motywami roślinnymi), minimalistycznym (podłoga tekowa może tu być głównym akcentem wnętrza), a także ze względu na swoje pochodzie – kolonialnym (z meblami w stylu kolonialnym w kolorze ciemnego drewna, drewnianymi parawanami, orientalnymi narzutami, poduszkami i intensywnymi akcentami kolorystycznymi).

Podłogi drewniane z teaku to piękne podłogi, które dodadzą charakteru wnętrzu i złamią jego monotonię. Człowiek jest stworzony do tego, aby żyć w zgodzie z naturą i pięknem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *