Wybierając podłogę do remontowanego lub budowanego domu zwraca się przede wszystkim uwagę na to by dobrze się prezentowała. W czasie przemyśleń warto wziąć pod uwagę drewniany parkiet.
Parkiety produkuje się z twardych gatunków drewna, takich jak buk, dąb czy klon. Aby ułożyć z nich całą podłogę posiadają tak wyprofilowane brzegu by można je było ze sobą łączyć. Wielkość deszczułek zależna jest od rodzaju parkietu.
Parkiet może być wytworzony także jako oklejana płyta. Warstwę wierzchnią stanowi odporne na ścieranie drewno, a pod spodem umocowana jest sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inna płyta drewnopochodna.
Wyróżnia się cztery rodzaje parkietu. W pierwszym z nich, klasycznym, klepki są łączone na pióro i wpust. Deski zrobione są z litego drewna o grubości do 22 mm, a parkiet z nich ułożony można wielokrotnie odnawiać.
Podczas planowania ogrzewania podłogowego warto pomyśleć o parkiecie lamelowym, który składa się z desek z litego drewna do 10 mm. Deski nie posiadają ani pióra ani wpustu.
Bardzo trwały i łatwy w montażu jest natomiast parkiet przemysłowy, który przygotowany jest na duże statyczne obciążenia. Charakteryzuje go pionowy układ lameli oraz deski z litego drewna o grubości do 22 mm.
Jednym z bardziej dekoracyjnych parkietów jest parkiet mozaikowy. Małe elementy z litego drewna o grubości do 8 mm naklejane są na siatkę lub papier. Dzięki małemu rozmiarowi deseczki mogą być ułożone w rozmaite wzory.
Wybierając parkiet należy pamiętać, że tradycyjne parkiety potrzebują wykończenia, czyli szlifowania i zabezpieczenia odpowiednim preparatem. Aby uniknąć problemów z tym związanych można zdecydować się także na parkiety warstwowe, które wykończenia już nie potrzebują i są równie funkcjonalne jak panele podłogowe.
Leave a Reply