Różne rodzaje parkietów

Różne rodzaje parkietów

Wybierając podłogę do remontowanego lub budowanego domu zwraca się przede wszystkim uwagę na to by dobrze się prezentowała. W czasie przemyśleń warto wziąć pod uwagę drewniany parkiet.

Parkiety produkuje się z twardych gatunków drewna, takich jak buk, dąb czy klon. Aby ułożyć z nich całą podłogę posiadają tak wyprofilowane brzegu by można je było ze sobą łączyć. Wielkość deszczułek zależna jest od rodzaju parkietu.1163637_wooden_texture_2

Parkiet może być wytworzony także jako oklejana płyta. Warstwę wierzchnią stanowi odporne na ścieranie drewno, a pod spodem umocowana jest sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub inna płyta drewnopochodna.

Wyróżnia się cztery rodzaje parkietu. W pierwszym z nich, klasycznym, klepki są łączone na pióro i wpust. Deski zrobione są z litego drewna o grubości do 22 mm, a parkiet  z nich ułożony można wielokrotnie odnawiać.

Podczas planowania ogrzewania podłogowego warto pomyśleć o parkiecie lamelowym, który składa się z desek z litego drewna do 10 mm. Deski nie posiadają ani pióra ani wpustu.

Bardzo trwały i łatwy w montażu jest natomiast parkiet przemysłowy, który przygotowany jest na duże statyczne obciążenia. Charakteryzuje go pionowy układ lameli oraz deski z litego drewna o grubości do 22 mm.

Jednym z bardziej dekoracyjnych parkietów jest parkiet mozaikowy. Małe elementy z litego drewna o grubości do 8 mm naklejane są na siatkę lub papier. Dzięki małemu rozmiarowi deseczki mogą być ułożone w rozmaite wzory.

Wybierając parkiet należy pamiętać, że tradycyjne parkiety potrzebują wykończenia, czyli szlifowania i zabezpieczenia odpowiednim preparatem. Aby uniknąć problemów z tym związanych można zdecydować się także na parkiety warstwowe, które wykończenia już nie potrzebują i są równie funkcjonalne jak panele podłogowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *