Wodne ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Wodne ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Oprócz poprawy komfortu i ogólnej estetyki wnętrza (niewidoczna instalacja), coraz częściej to rozwiązanie stosuje się w celach oszczędnościowych. Zdecydowanie najpopularniejszym systemem ogrzewania podłogowe w Polsce jest instalacja wodna.

mozaika podłogowaW wodnym ogrzewaniu podłogowym czynnikiem grzewczym, jak nazwa wskazuje, jest woda. Ogrzewana jest ona przez określone źródło ciepła (kocioł grzewczy – gazowy lub olejowy, pompa ciepła). Ciepło to oddaje pomieszczeniu poprzez system rurek umieszczonych pod podłogą. Rury wykonane są z polietylenu sieciowanego (PE-X) lub polipropylenu (PP) – od spodu wyizolowane są co najmniej 3 centymetrową warstwą styropianu, a z góry przykryte otuliną jastrychu. Na tak przygotowaną instalację można położyć posadzkę. Ze względu na najlepsze parametry cieplne wybiera się posadzki kamienne (np. trawertyn) lub ceramiczne (np. gres).

Sprawnie i oszczędnie

Wodne ogrzewanie podłogowe świetnie nadaje się zarówno do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, jak i całego domu. Takie ogrzewanie jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, czynnik cieplny nie przekracza tu temperatury wyższej niż 50° C, ale w normalnych warunkach ma ok. 10° mniej. Dzięki temu świetnie do instalacji pasują pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, co czyni instalację ekologiczną i znacznie bardziej opłacalną niż układy z prądowym ogrzewaniem podłogowym.

W stronę komfortu idealnego

Specyfika wodnego ogrzewania, polegająca na tym, że rury zewnętrzne charakteryzują się większą temperaturą niż te umieszczane wewnątrz, sprawia, że rozkład temperatury zbliża się do idealnego, albowiem to właśnie na zewnętrznych krańcach pomieszczenia, w tzw. strefach brzegowych, dochodzi do największych strat ciepła (np. okna, ściany zewnętrzne). Straty te są wyrównywane mocniejszym nagrzaniem rur ogrzewania. Ciekawą też cechą tego typu ogrzewania jest to, że system ten posiada coś na kształt mechanizmu samoregulacji – im pomieszczenie jest mocniej nagrzane, tym mniej ciepła przekaże mu ogrzewanie podłogowe. Poza tym w okresie letnim instalacja – dzięki pompie ciepła – może być wykorzystywana także do chłodzenia pomieszczeń.

Oszczędności, które kosztują

Do podstawowych wad systemu wodnego ogrzewania podłogowego z pewnością należy zaliczyć jego cenę. Nie tylko wykonanie i zastosowany materiał, ale również dobrze zaprojektowana cała instalacja (która jest niezbędna, by system spełniał swoją funkcję) nie należą do tanich. Poza tym system ten posiada inne niedogodności, jak choćby „efekt ciężkiej podłogi”, co nieco ogranicza jego stosowanie na wyższych kondygnacjach budynków, a także obostrzenia w swobodzie aranżacji wnętrz (podłoga w pomieszczeniach winna być jak najbardziej odsłonięta).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *