Wybieramy panele podłogowe

Wybieramy panele podłogowe

Bardzo popularnym sposobem na wykończenie podłóg jest zdecydowanie się na panele podłogowe, które dobrze się prezentują i imitują prawdziwy drewniany parkiet. Mają jeszcze jedną, chyba najważniejszą zaletę – są zdecydowanie tańsze. Jak wiadomo żadna imitacja nie zastąpi oryginału, jednak myśląc zupełnie na chłopski rozum lepiej wyłożyć panelami podłogowymi całe pomieszczenie, aniżeli położyć cztery razy mniej parkietu. O tym jakie panele wybrać i na co zwrócić uwagę będzie dzisiaj.

Jeśli chodzi o rodzaje paneli, ich wzory, to należy się oczywiście kierować wystrojem całego wnętrza – producenci rozpieszczają nas pod tym względem i proponują panele, które imitują bardzo wiele rodzajów drewna. Wbrew pozorom nieco ważniejsze od wzoru, choć może nie na pierwszy rzut oka, będzie grubość paneli. Te standardowe posiadają 8 milimetrów, ale można spotkać się też z takimi, których grubość wynosi 6. Są one jednak zdecydowanie mniej trwałe i raczej się ich nie poleca, jeśli chcemy zainwestować na lata. Oprócz grubości warto też zastanowić się na jakich powierzchniach będą one montowane. Jeśli chodzi o przedpokój i miejsca częściej eksploatowane, trzeba będzie zdecydować się na panele o podwyższonej twardości, również odporne na ścieranie. W tym przypadku świetnie sprawdzą się te wykonane z drewna wenge, jatoba i iroko, w pozostałych możemy sobie pozwolić już na mniejszą wytrzymałość, przecież nie będziemy w nieskończoność chodzili po sypialni. Oprócz grubości i wytrzymałości paneli ważna jest też ich warstwa wykańczająca, można powiedzieć, że zewnętrzna – pokrywa się ją zwykle warstwami lakieru i dodatkowo utwardza promieniami UV. Wśród dostępnych na rynku możemy wyróżnić je w sześciostopniowej skali, jednak najpopularniejsze są cztery podstawowe – AC2, AC3, AC4 i AC5 – im wyższa klasa, tym lepiej.

Panele można położyć samodzielnie, jednak zdecydowanie więcej wprawy będą miały firmy, które zajmują się tym na co dzień. Przy montażu zwróćmy uwagę nie tylko na same panele, ale też na to, co pod nimi – mamy tu na myśli folię pod panele, jak i przygotowanie samej powierzchni – koniecznie musi być sucha.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *