Wybór wykładziny do pokoju dziecięcego

Wybór wykładziny do pokoju dziecięcego

Wykładzina jest dobrym wyborem dla pokoju dziecięcego, ale wybierając ją warto zwrócić uwagę, by zagwarantowała bezpieczeństwo i stymulowała rozwój najmłodszych przez zabawę na niej.

Gładka powierzchnia świeżo odnowionej i polakierowanej podłogi drewnianej w pewnych sytuacjach powinna zostać przykryta. Do takich należy moment, gdy dziecko zaczyna raczkować. Pomożemy mu samodzielnie poznawać świat, kiedy wyeliminujemy możliwość poślizgnięcia się na śliskiej powierzchni. Co prawda sklepy z artykułami dla dzieci i niemowląt mają w swojej ofercie skarpetki z wypustkami antypoślizgowymi, jednak ich działanie nie zawsze jest skuteczne. Wykładzina dodatkowo chroni amortyzując upadki, a te często przytrafiają się na drodze do samodzielnego chodzenia.

Wybór nie powinien być przypadkowy i dotyczyć jedynie wystroju wnętrza. Powinniśmy we własnym rodzicielskim interesie zwrócić uwagę na łatwość jej czyszczenia – tutaj sprawdzą się przede wszystkim te o splocie pętelkowym. Wykładzina powinna być nie tylko odporna na zabrudzenia, ale też na ścieranie. Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnej alergii  dziecka – aby zawczasu jej zapobiec, nie warto wybierać wykładzin wełnianych, choć komfort ich użytkowania jest bezsprzeczny. Na rynku dostępne też są preparaty antyalergiczne, które uniemożliwiają rozmnażanie roztoczy kurzu – najczęstszej przyczyny alergii u najmłodszych.

Nie bez znaczenia jest również wzór. Jednobarwna wykładzina może prezentować się efektownie, ale nie będzie okazją do świetnej zabawy – ta z kolei będzie zagwarantowana, gdy na powierzchni narysowane są najróżniejsze wzory. Szczególnie interesująco wyglądają kształty geometryczne oraz pojedyncze litery i cyfry, które w przyszłości pomogą w nauce czytania i liczenia.

autor:  anitakhart  źródło: foter.com  CC - BY SA

autor: anitakhart
źródło: foter.com
CC – BY SA

Jeśli dziecko bawi się na podłodze, na której narysowane jest całe miasto z siecią dróg przecinających rzeki i wielką ilością budynków, stanowić to będzie idealny punkt wyjścia do zabawy samochodami czy kolejką. I w tym wypadku będziemy mieć do czynienia z walorem edukacyjnym – dziecko na takiej wykładzinie może poznawać pierwsze zasady ruchu drogowego oczywiście w odpowiedniej skali. Wybór odpowiedniej wykładziny do danego wnętrza będzie w tym wypadku procentował przez wszystkie lata jej używania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *