Jak dobrać dywan do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać dywan do aranżacji wnętrza?

Dywany są klasycznym elementem wystroju wnętrz. Dzięki nim pomieszczenia stają się przytulniejsze, a ty nie stąpasz po zimnej posadzce. Wybór dywanu nie jest jednak sprawą oczywistą, ponieważ należy go dopasować m.in. do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także jego kolorystyki. Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym idealnie dobierzesz dywan do stylizacji swojego mieszkania.

Jeśli zastanawiasz się, jak odmienić aranżację swojego mieszkania, dywan może być doskonałym sposobem na nadanie stylizacji pomieszczenia nowego charakteru. Oto kilka wskazówek, na temat doboru dywanu, a jeśli szukasz więcej wnętrzarskich trików, dzięki którym urozmaicisz aranżację swojego mieszkania, zajrzyj na http://magazynfakty.pl/5-sposobow-odswiezenie-wystroju-wnetrza/

Wzór i kolor

animal-1844835_1280

Wzór dywanu musi oczywiście pasować do wystroju całego wnętrza, jednak wybierając jego stylistykę należy się przede wszystkim kierować zasadą równowagi. Oznacza to, że w pomieszczeniu pełnym różnego rodzaju dodatków lepiej będzie się prezentował dywan o nieskomplikowanym wzorze. Z kolei w minimalistycznych wnętrzach można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej.

Natomiast w przypadku kolorystyki dywanu należy ją ściśle dopasować do innych baw wykorzystanych w aranżacji wnętrza. Należy jednak pamiętać, że jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, a ciemny może je pomniejszyć. Kolor dywanu może stanowić dopełnienie pozostałych barw, sprawiać, że będą się one jeszcze lepiej ze sobą łączyć. Przykładowo w pomieszczeniu wypełnionym czernią i bielą idealnym dopełnieniem będzie szary dywan.

Rozmiar

Wielkość dywanu znacząco wpływa na ostateczny efekt dekoracyjny. Przykładowo dywan, który umieścisz w salonie powinien być na tyle duży, aby przednie nóżki sofy oraz foteli stały na tkaninie. Dzięki temu podczas wypoczynku twoje stopy nie będą miały kontaktu z chłodną posadzką. Podobnie w sypialni – dywan należy umiejscowić w taki sposób, aby wystawał spod łóżka nie tylko od przodu, ale też z boków.

W jadalni natomiast dobrym rozwiązaniem jest wybór dywanu, który będzie wystawał przynajmniej o 1 metr z każdej strony poza obrys stołu – dzięki temu możliwe będzie swobodne odsuwanie krzeseł.

Materiał

background-2141414_1280

Na rynku dostępne są zarówno dywany wykonane ze sztucznych materiałów np. z poliamidu czy akrylu, ale też naturalne np. wełniane lub jedwabne. Te pierwsze charakteryzują się przystępną ceną, są przyjazne dla alergików, a także łatwo utrzymać je w czystości. Z kolei dywany naturalne długo utrzymują swój doskonały wygląd i nie odkształcają się. Ponadto są miłe w dotyku, a wełna może skutecznie regulować poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *