Listwy podłogowe – ważne uzupełnienie pięknej podłogi

Listwy podłogowe – ważne uzupełnienie pięknej podłogi

Listwy podłogowe to ważny element wnętrz. Pełnią one dwie podstawowe funkcje – przede wszystkim praktyczną, ponieważ maskują wszelkie niedoskonałości wynikające z łączenia ściany i podłogi, a ponadto spełniają też funkcję dekoracyjną, ponieważ dzięki nim można doskonale ozdobić wnętrze każdego pokoju.

Jakie wybrać listwy?

Wybór listew podłogowych jest ogromny, ale na rynku są takie, które są najpopularniejsze.
Najczęściej wybierane są listy wykonywane z mdf. Są to listwy lakierowane – jednak trzeba zauważyć, że występują tylko w kolorze bieli, ale w kilku jej odcieniach. Są najbardziej klasyczne i uniwersalne, ponieważ pasują niemal do każdego wnętrza. Drugimi pod względem popularności są listwy poliuretanowe, które można samodzielnie malować. Na ich korzyść przemawia tutaj duża uniwersalność, ponieważ przy zmianie koloru w pomieszczeniu, czy przy wymiarze mebli na nowe, możemy dopasować do nich kolor listy – malując ją.

background-1884012_960_720

A może z drewna? Czy ze szkła?

Kolejnym typem, o którym warto wspomnieć, są listwy drewniane. Chociaż piękne to niestety bardzo drogie i przy dużym pomieszczeniu daje to duży koszt. Dobrym rozwiązaniem może być tutaj zakup surowego materiału drewnianego, który jest nieco tańszy. Wciąż nieznane są w Polsce listwy szklane – wykonane z lacobelu. Na ich niską popularność wpływa między innymi wysoka cena. Czasami są wykorzystywane w pomieszczeniach sanitarnych, łazienkach. Zajrzyj także do tego artykułu: http://123budujemy.pl/montaz-listwy-przypodlogowej/

Najważniejsze zalety

Listwy podłogowe są doskonałym wykończeniem – prezentują się elegancko i ukrywają różne detale. Ponadto ich bardzo ważną funkcją jest zakrycie szczeliny dylatacyjnej, która tworzona jest w razie puchnięcia podłogi, by ta miała gdzie się rozchodzić. Przy doborze rozmiaru listwy podłogowej warto zwrócić uwagę, aby miała ona odpowiednią szerokość i zakryła wspomnianą szczelinę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby listwa podłogowa była szersza. Zwłaszcza w klasycznych wnętrzach o stylu vintage, czy retro takie listwy bardzo dobrze się prezentują i dodają wnętrzu indywidualnego charakteru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *