Podłoga jest nazywana najważniejszym meblem w domu – wszak narzuca ona ton całemu wnętrzu, a – zwłaszcza drewniana – przykuwa wzrok wchodzącego, dominuję nad resztą sprzętów i wymaga osobnej pielęgnacji. Jeśli decydujemy się na gatunki egzotyczne, lepiej zrezygnujmy z fikuśnych wzorów czy zagmatwanych konfiguracji. Chyba że dobierzemy do nich odpowiednie umeblowanie i całą gamę dodatków. Obecnie, projektanci polecają styl minimalistyczny – równo ułożone deski, gładkie odcienie i należyta troska o domowe mozaiki.
Jodełka orientalna znów stała się super modna. Nieco abstrakcyjna, skomponowana z jasnych i ciemnych listewek, złożona z różnych gatunków drewna, powraca do łask salonowców. Nie jest prawdą, że pasuje tylko do antyków – wiele osób łączy jodłę z wystrojem wschodnim: z niskimi kanapami, okrągłymi stolikami i z dywanami, obszytymi frędzlami. Złote bibeloty, poduchy do siadania – wszystko to sprawia, że podłoga jodełkowa wspaniale wygląda. Zyskuje drugie życie. Przy regularnym rytmie klepek warto zrezygnować z listew przypodłogowych – zastąpmy je wysokimi ekranami, zespolonymi ze ścianami. Będzie mniej dekorów. A dobry stan parkietu zapewni jego ostrożne lakierowanie – emulsja musi idealnie wyschnąć, by można było użytkować jodełkowe podłoże.
Dla sosnowych desek, podatnych na zarysowania, ratunkiem jest farba kryjąca podłogę, hamująca utratę wilgoci. Po malowaniu wystarczy przetarcie klepek mokrym mopem i nasza jodełka lśni jak nowa. Na deskach możemy wymalować różne wzory, wypisać słowa, a równe linie pozwoli wyznaczyć pasek taśmy klejącej, przymocowany do podłoża i wykorzystany w czasie nakładania farby.
Możliwości jest wiele, natomiast przed położeniem paneli, pamiętajmy o kilku poradach majsterkowiczów: po rozpakowaniu klepek w domu, pozostawmy je na dwa tygodnie w pokoju, w którym będą montowane. Niech poczują temperaturę i wilgotność wnętrza, niech odleżą nieco i ,,nabiorą powietrza”. Nigdy nie kładźmy posadzki na mokrym podłożu. Musi być one idealnie suche. Deski z litego drewna mocuje się na klej – stabilizuje on pracę drewna, zapobiega jego przesunięciom i wypaczeniom. Tylko parkiety oraz deski, wykończone warstwą licową (wierzchnią) można ułożyć jako posadzkę pływającą – tj, na tzw. pióro plus wpust. Resztę modeli kleimy, kleimy.
Leave a Reply