Panele podłogowe – co wiedzieć na ich temat?

Panele podłogowe – co wiedzieć na ich temat?

Utarło się już, że drewniane podłogi są jednymi z najpiękniejszych na całym świecie. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na naturalną, drewnianą podłogę, a ponadto trzeba zauważyć, że taka podłoga nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Jaka więc alternatywa?

Alternatywą dla podłóg drewnianych są właśnie panele podłogowe. Panele podłogowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne – wszystko za sprawą wspomnianych już niskich kosztów, łatwego montażu oraz bogactwa wzorów. Ponadto sama konserwacja takich paneli jest stosunkowo niedroga, co również przemawia na ich korzyść. Co jednak warto wiedzieć o panelach podłogowych?

Jakie wybierać?

Przy wyborze samych paneli podłogowych warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Tutaj wiele zależy od tego, z jakim przeznaczeniem kupujemy podłogę. Oczywiste jest, że do pokoju dziennego powinniście wybrać trwalsze panele niż np. do sypialni. Klasy odporności na tarcie oznaczone są literami AC i numerami od 1 do 5, gdzie AC5 oznacza panele najwyższej jakości. W pomieszczeniach domowych wystarczająca jest już klasa AC3, ale jak wiadomo im wyższa jakość, tym dłuższa wytrzymałość podłogi i brak problemów na długie lata.

home-office-569153_960_720

Jaka grubość paneli?

Wybierając panele, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr, którym jest grubość. W tym temacie mamy do wyboru grubości od 6 do 12 milimetrów – gdzie do domów i mieszkań bardzo dobrym wyborem byłoby 10 milimetrów. Wspomniana grubość także na duże znaczenie w wytrzymałości paneli – im grubsze, tym bardziej odporne na uszkodzenia, odkształcenia itp. A co ze wzorami paneli? Jeśli jesteś zainteresowany, odwiedź też to miejsce.

Jakie są wzory?

Obecnie na rynku znajduje się tak duża ilość wzorów, że panele podłogowe mogą być dobierane według naszego gustu. Standardowo dzielimy panele na dwa wzory – deski i klepki. W obrębie tych dwóch wzorów można wybierać w kolorach, dekorach. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się oryginalne wizualnie panele podłogowe – z fakturą słoi lub dodatkowo żłobione panele przypominające stare drewno.

Panele podłogowe to dobry wybór, jeżeli chodzi o wystrój domu – są uniwersalne, pasują niemal do każdego wnętrza, a ponadto ich bogactwo wpływa na fakt, że każdy może dobrać je według własnego gustu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *