Podłoga ciepła w dotyku – ogrzewanie podłogowe

Podłoga ciepła w dotyku – ogrzewanie podłogowe

W przypadku urządzania domu ważne jest nie tylko jego odpowiednie zaaranżowanie, ale też zastosowanie rozwiązań, które pozwolą na jego ekonomiczną eksploatację, w tym jak najtańsze ogrzewanie. W tym celu ważne jest odpowiednie uszczelnienie okien, ocieplenie ścian, ale też podjęcie decyzji o najlepszym sposobie na rozprowadzanie ciepła po całym domu. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na ogrzewanie podłogowe, które uchodzi za jedno z bardziej ekonomicznych.

Na początku warto wiedzieć, że mamy do wyboru ogrzewanie wodne i elektryczne i każde z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku tego pierwszego musimy się liczyć ze znacznymi kosztami, które trzeba włożyć w stworzenie sieci rur, którymi płynąć będzie ciepła woda, niezbędny będzie też kocioł paliwowy albo pompa cieplna oraz dobra wentylacja. Niewątpliwą zaletą tego typu ogrzewania jest zdecydowanie niski koszt ogrzewania, zwłaszcza przy użyciu pompy ciepła, tym samym dbamy też o ochronę środowiska. Jednak ten typ ogrzewania nie pozostaje bez wad. Po pierwsze czasem nie ma możliwości zainstalowania tego rodzaju ogrzewania, gdyż ciężar podłogi może okazać się zbyt duży. Po drugie niezbędne jest utrzymanie dodatniej temperatury, w przeciwnym razie rury mogą pękać – odpadają więc dłuższe wyjazdy podczas siarczystych mrozów. Poza tym złośliwość rzeczy martwych może doprowadzić do awarii tej instalacji, a wtedy o zalanie mieszkania nietrudno.

Ogrzewanie elektryczne jest możliwe poprzez połączenie kabli z drutu oporowego, które umieszcza się pod posadzką albo za pośrednictwem mat grzejących, które rozkłada się na podłodze. Zacznijmy od zalet tego typu rozwiązania. Z pewnością jedną z nich jest fakt, że taka instalacja bardzo szybko daje ciepło, nie ma potrzeby stałego ogrzewania pomieszczenia, nawet podczas mrozów, bo tak naprawdę nie ma co zamarznąć. Koszt inwestycji w tego typu ogrzewanie jest też dość niski. Jeśli chodzi o wady to koszt eksploatacji – uzależniony od kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo w przypadku braku prądu nie mamy co liczyć na przyjemne ciepło.

Tak, jak pisaliśmy oba typu ogrzewania podłogowego mają swoje wady i zalety, jednak warto rozważyć te opcje, gdyż w ten sposób oszczędzimy sporo miejsca, które zajęłyby kaloryfery, a przy okazji możemy zaoszczędzić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *